Scarlett Johansson, Disney’e dava açıyor

Scarlet Johansson’u kanlı canlı son kez Black Widow ile Natasha Romanoff rolünde izlemiştik. Şimdi ise bu işi arkasında bırakamayacak bir sorunla karşı karşıya. Filminin sinemalarda gösterime girdiği sırada Disney+’da yayımlanma kararının sözleşmesini ihlal etmesi sebebiyle stüdyoya karşı yasal bir mücadeleye girişmiş durumda.

10 yıllık geçmişin ardından karakterin ilk solo macerası 2019’da Comic Con’da duyulurmuş, tarihler Mayıs 2020’yi işaret etse de gösterim pandemi nedeniyle defalarca ertelenmişti. Perdede nihayet yerini bulan film, Disney+’ın erişilebilir olduğu ülkelerde Premier Access kategorisinde, ek bir ücret karşılığında yayına açılmıştı.

Johansson’ın avukatları, stüdyonun filmi yalnızca sinemalarda göstermemeyi tercih etmesiyle oyuncunun haklarının boşa çıktığını iddia ediyor. Avengers spin-off’u için bilet satışlarının baskılandığını söylüyorlar. Bu uğurda Covid-19’un arkasına saklanıldığını da ekliyorlar. Johansson’ın tazminatının çoğu, Black Widow’un gişe performansına bağlı – eğer belirli kriterlere ulaşırsa, bonuslar devreye giriyor.

Bu konu için en başından beri endişeli olan ekip, stüdyodan Black Widow’un yalnızca sinemalarda gösterime gireceğini garanti etmesini isteyen e-postaları da paylaşıyor. Marvel tarafı teatral bir yanıtta şunları söylemiş: “Plan değişirse, bunu sizinle tartışmamız ve anlaşma bir dizi (çok büyük!) gişe ikramiyesine dayandığından bir uzlaşmaya varmamız gerekeceğini anlıyoruz.”

Disney de Johansson’ı, pandeminin uzun süreli korkunç etkilerine karşı duyarsızlıkla suçluyor ve durumu üzücü bulduklarını söylüyor. Sözleşmeye uyduğunu belirten platform, gişede dahi işe yaradıklarını düşünüyor.

Değişen perde anlayışı ve yenilenmeyi hak eden sözleşme dilleri

Ayrıca dava, kiralama rakamlarının açıklanmasının ardından Disney’in hissesinin yükseldiğini ve ödüllendirildiğini iddia ediyor. Sözleşmenin ihlali, sinema salonlarının kapalı kaldığı ve akıbetinin konuşulduğu anlarda birçok izleyiciyi kendi Disney+ yayın hizmetine çekmeyi başarmış.

Warner Bros. ve Disney gibi geleneksel film stüdyolarının filmleri kendi cam ekranlarında yayınlama kararı, halihazırda hoşlara gitmemiş ve eski yöntemleri alt üst etmişti. Warner Bros., tüm film listesini HBO Max’e göndermeye karar verdiğinde; Will Smith, Denzel Washington ve Keanu Reeves gibi isimlere ek paralar ödemek zorunda kalmış ve itibarını riske atmıştı. Bir benzer sözleşme sorunu da, Anna Kendrick ve Justin Timberlake’in Trolls World Tour’unun sinema yerine istek üzerine video olarak yayınlanmasıyla ortaya çıkmıştı.

İçinde eğlence sektörü geçen davalarda kıdemli bir isim olan Devin McRae de ibrenin oyuncu yönünde olduğunu düşünüyor. Johansson’ın adımı, yıl boyunca süren gerilimde önemli bir kırılma noktasını temsil ediyor.

Yazı : Esin Çalışkan