“Seçilmiş Aileler: Tomer Heymann” programı 29 Kasım’a kadar Pera Müzesi’nde

Pera Film’in hazırladığı Seçilmiş Aileler: Tomer Heymann seçkisi, 29 Kasım’a kadar gösterimde. Retrospektif niteliğindeki program, filmlerinde hakikat ve insan kavramlarını merkezine alan yönetmen Tomer Heymann’ın eserlerini bir araya getiriyor. Altı belgeselden oluşan seçkide, içine doğulan aileyi sorgulayan ve ruhsal akrabalık üzerinden seçilen aileleri ele alan İsrailli yönetmen, bu müessesenin beraberinde getirdiği duygulara ve dert ortaklıklarına dürüst ve hassas bir kamerayla yaklaşıyor.

Yönetmenin ilk belgeseli Bu Beni Biraz Korkutuyor, bir oyunculuk koçunu ve eğittiği “suçlu” çocukları odağına alırken, toplumsal cinsiyet üzerinden birbirini anlayabilmenin gücüne odaklanıyor. Program kapsamında izlenebilecek diğer filmler ise; İsrail’de yasa dışı yaşayan Filipinli trans seks işçileri gözünden göç ve aile kavramları üzerine yeni bir açılım sunan Kâğıt Bebekler, dedesi Holokost’tan kurtulan Heymann’ın dansçı Andreas Merk’le Berlin’de yollarını kesiştiren 48 saatten sonra değişen hayatlarına ve ironik ilişkilerine odaklanan Sevgilimi Ben Vurdum, beş erkek kardeş ve annelerinin sürgündeki aidiyet ve ev arayışlarını takip eden Taçsız Kraliçe, çekimleri sekiz yıl süren ve koreograf Ohad Naharin üzerine yapılmış en kapsamlı çalışmalardan biri olan Mr. Gaga ve İsrail’deki Kibbitz’ten atıldıktan sonra yolu Londra’daki Gey Erkekler Korosu’yla kesişen 21 yaşındaki HIV+ Saar Maoz’un, yaşananlardan 19 yıl sonra ailesiyle arasında yeniden bir bağ kurmak istediğinde düştüğü ikilemleri içtenlikle anlattığı Şimdi Kim Sevecek Beni?.

24 Kasım Pazar günü saat 15.00’teki Taçsız Kraliçe gösteriminin ardından sinema yazarı Nil Kural’ın moderatörlüğünde yönetmen Tomer Heymann ile bir söyleşinin de gerçekleşeceği Seçilmiş Aileler: Tomer Heymann programı kapsamında tüm etkinliklerin ücretsiz olduğunu da hatırlatalım.

(Yazı: Deniz Atakan Gürbüz)

“Seçilmiş Aileler: Tomer Heymann” programı kapsamında önümüzdeki günlerin programı şöyle:

20 Kasım / Çarşamba

19.00 Mr. Gaga (100’)

21 Kasım / Perşembe

19.00 Bu Beni Biraz Korkutuyor / It Kinda Scares Me (57′)

22 Kasım / Cuma

19.00 Sevgilimi Ben Vurdum / I Shot My Love (56′)

21.00 Şimdi Kim Sevecek Beni? / Who’s Gonna Love Me Now? (86′)

23 Kasım / Cumartesi

15.00 Kâğıt Bebekler / Paper Dolls (80′)

24 Kasım / Pazar

15.00 Taçsız Kraliçe / The Queen Has No Crown (85′)

16.45 Konuşma: Tomer Heymann (Moderatör: Nil Kural)

27 Kasım / Çarşamba

19.00 Bu Beni Biraz Korkutuyor / It Kinda Scares Me (57′)

28 Kasım / Perşembe

19.00 Kâğıt Bebekler / Paper Dolls (80′)

29 Kasım / Cuma

19.00 Sevgilimi Ben Vurdum / I Shot My Love (56′)

21.00 Taçsız Kraliçe / The Queen Has No Crown (85′)