“Zappa” belgeseli 27 Kasım’da yayında

Alex Winter’ın uzun zamandır hazırlıkları süren Frank Zappa belgeselinden ilk fragman paylaşıldı. Zappa, Magnolia Pictures tarafından 27 Kasım’da dijital platformlarda yayımlanacak.


Kickstarter’da başlatılan kampanyayla yalnızca bir ayda 1 milyon dolardan fazla bir bütçeyle hayata geçirilen belgeselde, Zappa arşivinden daha önce hiçbir yerde görülmemiş videolar yer alıyor. Bunlar arasında evde çekilmiş videolar, provalardan sekanslar, röportajlar ve canlı performans kayıtları var. Zappa ailesinin fertleri, müzisyenin birlikte çaldığı isimler ve müzik yazarlarının yanı sıra gitar virtüözü Steve Vai ve “süper groupie” olarak tanınan Pamela Des Barres, Alex Winter ve ekibinin belgesel için röportaj yaptığı kişiler arasında.

Fragmanda Zappa’nın müzikal dünyasının yanı sıra özgürlük mücadelesinde attığı önemli adımlara da değiniliyor. Hatta bir röportajından “ABD başkanlığına aday olmamın olasılıklarını incelediğim bir dönemdeyim” cümlesine de yer verilmiş.

Frank Zappa’nın oğlu Ahmet Zappa, yoldaki belgeselin şimdiye dek çekilmiş en eksiksiz ve tanımlayıcı Frank Zappa belgeseli olduğunu söylüyor ve Alex Winter’a methiyeler diziyor. Zira bu belgeseli benzerlerinden ayıran nüanslardan biri, anlatıcılığı arşivden alınmış kayıtlarla bizzat Frank Zappa’nın üstlenmesi. Ahmet Zappa, bu konuda Alex Winter’ın harika bir iş çıkardığı görüşünde.

Alex Winter’ın son dönemde yönetmenliğini üstlendiği ilgi çekici belgeseller

The Panama Papers (2018)

Tarihin en büyük yolsuzluk skandallarından birine odaklanan belgesel, mikrofonu haberi ortaya çıkarmak için kariyerlerini riske atan gazetecilere uzatıyor.

Trust Machine: The Story of Blockchain (2018)

Blockchain tarafından fonlanan, Blockchain tarafından yayımlanan ve Blockchain’e odaklanan ilk belgesel. Anlatıcımız Rosario Dawson.

Showbiz Kids (2020)

Hollywood’un bir eliyle şöhret uzatırken diğeriyle sırtına ağır yükler yüklediği çocuk oyuncuların tecrübelerini konu eden belgesel, geçtiğimiz yaz HBO’da yayımlandı.

Müzik belgeselleri ve filmlerine meraklı olanları da “Ruhu yenileyen 50 müzik filmi” listemiz için buraya alalım.