Hatırlatalım: Second sadece pop-punk yapıyor

Röportaj: Cem Kayıran - Fotoğraf: Artemis Günebakanlı

1999 yılında üretimlerine başlayan pop-punk grubu Second, yeni kadrosuyla beraber 2020’den bu yana yeni parçalar yayımlamaya ve konserlerine kaldığı yerden devam etmeye başladı. Güncel Second kadrosunu; grubun kurucu üyesi Özgün Semerci, son dönem üretimlerinin mimarı prodüktör Kerem Brumend, yerli punk rock sahnesinin sevilen isimleri Alican Şalt ve Parham A.G oluşturuyor. 

Adını yayımlanma sürecinde yaşananlardan alan biz bi şarkı olamadık adlı EP’sini geçtiğimiz günlerde paylaştı Second. Boşluklu ama eksiksiz bir deneyim için YouTube’u tercih edebilirsiniz.

21 Ocak Cumartesi günü Moda Sahnesi’nde yaş sınırsız iki konser verecek Second grubundan Özgün Semerci ile konuştuk. Biletler burada

2022’de sıkı bir dönüş yaptı Second. Aradaki boşluk Second’ın bugününü nasıl etkiledi sizce?

Bugünü kesinlikle iyi etkilemiştir. O tip boşluklarda, derin bir nefes almış oluyorsun ve suyun altına indiğinde daha fazla sabrın ve azmin olabiliyor. Rock ve türevi bir müzik yapmak için grubun ve teknik ekibin cidden çok disiplinli ve çalışkan olması gerekiyor. Sahne kısmında her şey ne kadar kolayca ve havalı gözükse de arkasında tüm ekibin müthiş bir emeği ve disiplini var.

Second uzun bir yolculuk. Müzik endüstrisinin dönüşümleri, kısıtlamaları ve dayatmalarıyla başa çıkmanın yollarını da kendine özgü şekillerde bulabilmesi de önemli bir detay kesinlikle. Geri dönüşünüzün ardından sizi müziğinizi yapmak veya yaymak konusunda en çok zorlayan şey neydi? Nasıl çözümler geliştirdiniz?

Müziği yaymak konusunda her zaman şanslı bir grup olduk. Çünkü bizi bekleyen, ne çıkardıysak seven-dinleyen-paylaşan az ve öz bir kitle hep oldu, sağ olsunlar. Biz tek bir türde müzik yapan bir grubuz. Söyleyince komik oluyor, bazen şakasını da yapıyoruz grupça. Sadece pop-punk yapıyoruz. Hangi enayi “SADECE POP-PUNK” yapar diye güldüğümüz oluyor.  Bunu neden diyorum; müzik endüstrisinin durumu ne olursa olsun, biz zaten popüler müzik denen dev aygıtın o kadar ufak bir yerini işgal ediyoruz ki onun kısıtlamaları, değişen sistemi, algoritması şusu busu bizim için görece önemsiz kalabiliyor. Çünkü biz küçük mavi nokta gibiyiz o sistemde. Tek yapabildiğimiz şey, şarkıyı o günkü popüler platform neyse ona yüklemek. Ama atıyorum son EP’mizde bir hidden track yayımlamak istedik. Bunun için 50 milyon tane olumsuz geri dönüş dinledik, makale okuduk; neden bunu yapmamalıyız, yaparsak ne kadar aşırı derecede kötü olur hakkında. En son şu örneği veriyor bir ingilizce makale. Biz Nirvana – Nevermind’ın hidden track’i “Endless Nameless”’ı hidden track olmaktan çıkarıp, “Something In The Way”den sonra ayrı bir track olarak ekletmişiz. Yıllarca “S.I.T.W” ile sakin sakin biten albümü artık hayvani “Endless” ile bitirtiyoruz. Siz kimsiniz de hidden track yayımlıyosunuz! Yani hangi dinleyici sabah koşusu veya çalışması sırasında müziğin durup beş dakika boşluk dinlemek istermiş. Neyse buna benzer gerçekten mantıklı bir sürü örnek. Bir şey söyleyeyim mi, düşündük taşındık. Haklılar. Ben de istemem. Orası da böyle bir platform ve vadettiği şey bu. Neredeyse bir hata edip böleceğimiz sabah koşularının suçluluğunu hissettik. Ve hidden track’i ikinci bir şarkı gibi yayımladık. Burada aslında durum şu: Küçük bir nokta olmamız, bizim bir sanatçı olarak estetik kararların sahibi olamayacağımız, garip ve yamuk yumuk hatta yanlış kararlar alamayacağımız anlamına gelmiyor. Bu ve benzeri örneklerde müzisyenlere yapılan şarkı kölesi muamelesinin biraz ucu kaçıyor gibi. Yani bu dayı gibi “Gençler hayal kurmayın aloo. Yapın şarkıyı olaysız dağılın. Millet koşusunda la!”, haha, doğru bir yaklaşım değil bul. Bu veya benzeri aşırılıkların normalleşmesi iyidir. Sonuçta tüm aşırılıklar, olası gelişimin ilk durağıdır. Neyse YouTube’da şarkıların arasında dört-beş dakika var ve o ufak nokta yavaş yavaş hareket ediyor.

Afiş: Efe Karadağlı

21 Ocak’ta büyük bir buluşma var Moda Sahnesi’nde. Maça çıkmadan önce son sözlerinizi alalım mı? Bizi ne bekliyor cumartesi?

Bugüne kadar en heyecanlı olduğumuz konser. Cumartesi Kadıköy’de gündüz yaş sınırsız bir punk rock konseri heralde dünyanın en güzel olayıdır! Gerçi hem gündüz, bir de akşam postasında çalıyoruz. Mükemmel olacak, herkesi bekleriz.

2023 Second’ı neden heyecanlandırıyor?

Seçim şarkılarını çok merak ediyoruz.