Şehre BAK platformu şehirlerde “Sarı”nın izinde

Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi tarafından yürütülen kültürel paylaşım ve sanatsal üretim programı “Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK”, 2012’den bu yana Türkiye’nin farklı şehirlerinden gençlerin görsel üretimlerini destekliyor. Üretimin her aşamasını çeşitli atölyelerle besleyen BAK, 2017’de daha fazla gence ulaşabilmek adına çevrimiçi platforma taşındı. 

BAK platformu; Kolektif Üretim Atölyesi, Video Geliştirme Atölyesi gibi eğitim buluşmalarının yanı sıra yapılan açık çağrılar üzerine gençler tarafından üretilen video ve fotoğraflardan oluşan sergilere de ev sahipliği yapıyor.

2018’de “Mavi” ile başlayan, odağına renkleri alan serinin ikincisi “Sarı” için gerçekleştirilen açık çağrı sonucu toplanan üretimlerin yer aldığı; ışıkta, toprakta, anılarda veya herhangi bir yerde sarının çağrışımına odaklanan sergi çevrimiçi olarak açıldı. 

“… Bir taksinin parlayan kapıları, bir kutu ağrı kesici. Bir tabelanın kırık köşesi. Bir çanta, oyuncak bir araba, eskimiş bir badana… 
Sarının tonları nerelerde çıkar karşımıza? Bir akışın içinde hangi noktada kendini belli eder, çevresindeki eşyayı, mekânı, insanı nasıl etkiler?”

Şehirlerinde sarı rengin izini süren 11 sanatçı; Bişar Dağtan, Orhan Arzık, Zehra Üğüten, Ateş Alpar, Berivan Bagı, Sibel Kavak, Özlem Kalmaz, Mehmet Demiryay, İrem Çelik, Gökhan Gökgöz ve Arif Eren Karakaş tarafından üretilen video ve fotoğraflardan oluşan sergiyi buradan görebilirsiniz.

Yazı: Damla Tüfekli
Görsel: Bişar Dağtan, video, HESP, Suruç, Urfa, 2020.