Seksi olduğunu düşündüğün şeyi yapmak: Sanal partnerle yazışma temalı “Do You” uygulamasına artan talep

Seksi bir insan böyle görünür, diye resim koymak mı, yoksa seksi olduğunu düşündüğün şeyi sanal partnerinle senaryolaştırmak mı? Melisa “Meli” Chamorro ve Elayne Safir’in tasarladığı yazışma tabanlı Do You, cinsel keşif ve kendini iyi hissetme haline odaklı bir uygulama. 1 Ocak 2020’de Apple uygulama mağazasında yerini alan Do You uygulaması, corona virüsü nedeniyle evlere çekilindiği bugünlerde insanlara kendilerini seksi hissedebilecekleri bir alan açarak dünya çapında popülaritesini artırmakta. 

Do You, porno endüstrisinin bilindik kodlarıyla oluşturulmuş bir uygulama değil. Bu nedenle Chamorro ve Safir de kendilerini bu endüstrinin içinde bir girişimci olarak görmüyorlar. Fikrin ortaya çıkışının oldukça sempatik bir hikâyesi var aslında. 2018 yazında fazla içtikleri bir gecede, “Madem beyin kadınların en büyük cinsel organı, neden zihinlerini uyaran bir cinsel sağlık ürünü/mecrası yok?” sorusunun ortaya atılmasıyla olaylar gelişmiş diyebiliriz. Üzerinde biraz tartıştıktan sonra yazışma tabanlı, interaktif erotik uygulama fikri, yani Do You çıkmış. 

İstedikleri şey, insanların cinsel keşiflerini özgür bir ortamda ve tamamen kendi hayal güçlerine bağlı bir şekilde yapmaları ve bundan zevk almaları. Uygulamada tek kriter 18 yaşından büyük olmak. Herhangi bir bilgi sorulmuyor, toplanmıyor; yani güvenli ve gizlilik esasına uygun olarak tasarlanmış. Uygulamanın tek sıkıntısı cinsiyet kısmında sadece “kadın” seçeneğinin bulunması. Chamorro ve Safir, bunun değişeceğini ve bu yılın sonuna kadar “erkek” ve “non-binary” seçeneklerin de ekleneceğini söylüyor. Aslında sadece “kadın” seçeneğinin olmasının altında yatan motivasyon, lezbiyen, bi+ ve curious’lara özel bir uygulama olması fikri. Açıkçası lezbiyen randevu uygulaması Wapa’nın artık heyecan vermediği bir dönemde böyle yaratıcı bir alternatifin, Wapa’nın pabucunu dama atacağı söylenebilir belki. Her ne kadar başlangıçta böyle bir motivasyonları olsa da queer-kapsayıcı prensiplerinden biraz uzaklaşmış oluyorlar. “Erkek” ve “non-binary” seçenekleriyle birlikte bu mesafenin kısalacağı tahmini yapılabilir. Bu bir yana, kullanıcılar yazışacağı kişiyi bilim kurgu ve fantastik karakterlerden, eski bir âşık veya yabancı seksi bir karakterden de seçebiliyorlar.  

Diğer yandan queer-kapsayıcı ifadesini sadece LGBTİ+’lar üzerinden de düşünmemek gerekiyor. Uygulamadaki her türlü erotik senaryonun yaratılabileceği ifadesini bu noktada hatırlamak lazım. Yaratılan alan, ezberlenmiş cinsel rol ve kalıpların ve bilindik ilişkilenme biçimlerinin dışında bir alan. Burada sınırlar ve kalıplar eğilip bükülebilir ve istenildiği kadar muğlaklaştırılabilir. Kullanıcılar yaratmak istedikleri erotik hikâyeleri “romantik”, “açık saçık” veya “kirli” olarak seçebiliyor. İlişkilerinin başlayacağı durumu da “flört”, “ön sevişme” veya “havai fişek” seçeneklerinden belirleyebiliyor. Bundan sonrası da kullanıcının arzularına, taleplerine ve fantezi dünyasına bağlı olarak değişiyor.

Her hafta dünya çapında bin yeni kullanıcı edinen uygulamaya şu an için Apple Store üzerinden ulaşmak mümkün. Ekip, yıl sonuna kadar androidlerde de olmayı planlıyor. 

Yazı: Işıl Saykan