Selçuk Ören animasyonu Labirent, Meksika’da yarışacak

Yazı: Melis Tire

Selçuk Ören’in yazıp yönettiği kısa animasyon Labirent (The Maze), Meksika eyaletlerinden Guanajuato’nun León şehrinde düzenlenen Festival de Cine Colectivo 2023 resmî seçkisine dâhil edildi. 1000’den fazla başvuru arasından seçkiye giren film, 12-15 Nisan’da gerçekleşecek festivalin animasyon kategorisinde ödül için yarışacak.

Bir labirentin koridorlarında çıkışı bulmaya çalışan orta yaşlı bir karakteri merkezine alıyor Labirent (The Maze). Bu arayış esnasında, zihnindeki duvarın çatlaklar arasından kendi geçmişiyle yüzleşmesine tanık oluyoruz. 

2022 sonlarında tamamlanan Labirent, Selçuk Ören’in yazıp yönettiği ilk kısa film. Yağızcan Balta’nın ses tasarımını üstlendiği ve müziklerini bestelediği film, ayrıca Galatasaray Üniversitesi İletişim Kulübü tarafından düzenlenen 13. Sinepark Kısa Film Festivali‘nin “Animasyon Treni” kategorisinde de finale kaldı.

Mimar Sinan Üniversitesi’nde aldığı grafik eğitiminin ardından çeşitli illüstrasyon çalışmaları yapmaya odaklanan Selçuk Ören, 2014’te ilk çizgi romanı Şehzade Yangını’nı Sırtlan Kitap etiketiyle yayımlamıştı. Sonraki dönemde Kasap serisini hayata geçiren Ören, bir süredir animasyon çalışmalarını da sürdürmekte. 2019 tarihli Ali Atay filmi Cinayet Süsü ve geçtiğimiz yıl festivalleri gezen İnan Altın filmi Mahalle’nin animasyon sekansları da Selçuk Ören elinden çıkmıştı.