Senaryosu yazılmış sergi: “Biz Aslında”

Türkiyeli genç sanatçılara olanak sunan çağdaş sanat mekânı Mixer, 18 Ocak’ta yeni sergisi “Biz Aslında”nın açılışını yapıyor.. 22 Şubat’a kadar devam eden serginin küratörlüğünü yönetmen Can Kılcıoğlu. Küratörün sinemayı da içine kattığı sergi, aslında yine Kılcıoğlu’nun yazdığı bir senaryo etrafında ilerliyor. Sergi, 12 sahneye sahip senaryonun unutulmaz filmlere, karakterlere ve zamanlara yaptığı göndermeler ve aşkı, birlikteliği ve ayrılığı anlattığı samimi diliyle romantik bir deneyime dönüşüyor.

Ahu Akgün, Ayça Telgeren, Bengisu Bayrak, Börte İpek, Furkan Öztekin, Gül Kozacıoğlu, Mediha Didem Türemen, Meltem Şahin, Meltem Sırtıkara, Okan Kaya, Volkan Aslan, Yasemin Özcan’ı bir araya getiren sergide her sanatçı, senaryonun ayrı bir bölümünü kendi tarzıyla, kendine has yorumuyla, kendi ses ve ışık tasarımıyla bir esere dönüştürüyor. Sahnelerin akışına göre birbirini tamamlayan, farklı medyumlarda üretilen çalışmalar, hikaye döngüsünü sinematografik bir bakış ile sunuyor. Böylece ziyaretçiler, yaratılan kurgusal mekanda bu filmin bir sergiye, serginin ise izleyiciler için sinemasal bir deneyime dönüşümüne tanıklık ediyor.

Mediha Didem Türemen, eros ile psyche eros and psyche, çinko üzerine aside yedirme gravür, 50×50 cm, ed.3+1AP., 2019

“Biz Aslında” 18 Ocak’tan 22 Şubat’a kadar Pazartesi ve Pazar günleri hariç her gün 11:00 ile 19:00 arasında, her on beş dakikada bir başlayan sergi seanslarıyla Karaköy’deki Mixer’de gezilebilir.

Yazı: Bulut Çakmak
Ana görsel: Bengisu Bayrak, unutma beni forget me not, 16×32, 30×38, 16×32 cm(triptik), tuval üzerine yağlı boya, 2020