Sergi: moda127 - “Bülbül ve Gül”

Bant Mag. Havuz / Bina’da sıradaki sergi; güzel sanatlar ve zanaatın özündeki atölye pratiğini herkesin katılabileceği, doğal ve güncel bir formla sürdüren moda127 kürasyonuyla hazırlanan Bülbül ve Gül. Oscar Wilde’ın aynı isimli hikâyesinden yola çıkan sergi 20 Ocak’ta ziyarete açılacak.

sergi bülbül ve gül
sergi bülbül ve gül

1888’de Oscar Wilde’ın ünlü antolojisi The Happy Prince and Other Tales‘in (Mutlu Prens ve Diğer Masallar) bir parçası olarak yayımlanan The Nightingale and the Rose (Bülbül ve Gül); karşılıksız bir aşk, dönüşüm, bencillik ve nihayetinde fedakârlığın hikâyesidir. Hayvanlar, ağaçlar ve çiçeklerin büyüleyici karakterlerinden oluşan hikâye, gerçeği ve hayali incelikle birleştiren ayrıntılı bir dünya sunuyor.

Bu, gerçekçilik ve fantazinin estetikle harmanlandığı alegorik aşk hikâyesi bizi; bir peri masalından 1001 Gece Masalları’nın coşkusuyla dolu, gotik bir evrene geçtiğimiz zamansız bir yolculuğa, Wilde’ın sembolik evreniyle çıkarıyor.

Sergi, hikâyeyi kendine özgü estetik ve teknikle yeniden hayal eden 18 katılımcının, birbirleriyle olan etkileşimleriyle üretilen işlerinden oluşuyor. İşler, yalnızca izleyecilerle hikâye üzerinden bir bağlantı kurmayıp, kullanım tarihi geçen bir aşk melodisi ve imajını günümüze misafir etmeyi amaçlıyor. 

Bülbül ve Gül, 20-27 Ocak aralığında Bant Mag. Havuz / Bina’da. Açılış günü saat 18.00’de moda127 atölyesinden Burçak Bayram, Suzy Asa ve Şafak Ulusoy, hem Oscar Wilde’ın hikâyesine hem de serginin hazırlığına ilişkin bir söyleşi gerçekleştirecek. 20.00 itibariyle de Levent Aygül ve Sadi Güran seçkieriyle Bina DJ kabininde.

Sanatçılar:

Armağan Özdemir
Aslı Gezer
Aslı Yiğit
Bilge Acarkan
Ebru Canbeyli
Elif Öner
Evren Yılmaz
Gökçe Avcı
Müge Yalçıner
Nadide Akdağ
Öykü Akıl
Suzy Asa
Sevgen Bengi Kıran
Senem Kozaman
Şafak Ulusoy
Tracy Molho
Yasemin Mermer
Zeynep Dursun

moda127

moda127, Asuman Tanyaş ve Özeren Gökçe tarafından 2013’te kuruldu. Butik bir atölye ortamında, farklı temalara odaklanan sanat programları düzenliyor ve eğitim veriyor.

Google Takvime Ekle

Bina

Adres:
Caferağa Mahallesi, Kadife Sk. No:26, 34710 Kadıköy
İstanbul
Türkiye
Telefon:
+902163308466
Web Sitesi:
https://www.instagram.com/bina.moda/