Sessiz sinemanın “edepsiz” kadınları Beykoz Kundura 8 Mart programında

Ekim 2016’da, ABD başkanlık adayları arasında gerçekleşen münazara esnasında Donald Trump; Hillary Clinton’ın sözünü keserek “Such a nasty woman!” (Ne edepsiz bir kadın) cümlesini sarf etmişti. Hakaret maksadında kullanılan bu söz, anında Twitter’da #IAmANastyWomanBecause hashtag’iyle viral oldu; farklılıklarının yargılanmasını ve susturulmayı reddeden kadınlar için, küresel bir feminist hareketin sloganına dönüştü. Popüler kültürden sanata, birçok alanda etkisini gösteren bir tepkiydi bu.

Beykoz Kundura’nın adını tam da bu hareketten alan yeni seçkisi “Sinemanın İlk Edepsiz Kadınları”; Léontine, Rosalie, Cunégonde, Lea, Bridget ve Tilly gibi sessiz sinema döneminde meşhur olmuş komedi oyuncularına saygı duruşunda bulunuyor. Toplumsal cinsiyet normlarını deforme eden kadınların yer aldığı seçki, film yapım sürecinin her aşamasında var olmuş bu isimleri onurlandıracak. Bir yandan da tarihsel süreç içinde, film endüstrisindeki rollerini yeniden değerlendirmemiz adına bir fırsat.

Altı kısa filmin gösterileceği program, 8 Mart’tan itibaren beykozkundura.com adresinden çevrimiçi ve ücretsiz olarak izlenebilecek. Seçkinin küratörlüğünü Laura Horak, Maggie Hennefeld ve Elif Rongen-Kaynakçı üstleniyor. Gösterime, Gonca Feride Varol’un özgün müzikleri eşlikçi.