Sevdaliza dünyasından heyecanlı sonik arayışlar

İran asıllı Hollandalı müzisyen Sevdaliza, 2017 tarihli ilk albümü ISON’dan bu yana dokusal bir yaklaşımla gotik ve elektronik unsurları harmanladığı işlerle karşımıza çıkıyor. 2020’de Shabrang albümünü kendi plak şirketi Twisted Elegance aracılığıyla yayımlayan Sevdaliza, bu yıl için hazırladığı güzelliklerden ilkini dinlemeye açtı.

“High Alone” ismini taşıyan şarkı, görece daha soyut ve avangart seslerle bezeli Sevdaliza kataloğunda yeni bir sayfa açılacağının sinyallerini veriyor. Akustik enstrümanların hâkimiyetinde bir aşk şarkısı dinliyoruz bu kez. “Tek başıma yükseklerde olduğumu bilsem de seninle düşük olmayı istiyorum” diye sesleniyor sevdiğine. 

Akıllara Tirzah, Mica Levi gibilerini getiren bir düzenlemeye sahip parça, Sevdaliza dünyasında sonik arayışların daimi olduğunu da gözler önüne seriyor. Müzikal serüveninin her adımında heyecanlandırmasının sırrı da burada yatıyor olsa gerek. “High Alone” ile akustik davulları ilk kez bir Sevdaliza parçasında duyuyoruz örneğin. 

25 Şubat’a tarihlenen yeni bir EP de yolda. “High Alone”la birlikte, geçtiğimiz kasım ayında yayımlanan “The Great Hope Design” parçası da Raving Dahlia isimli bu koleksiyonda yer alacak. İki parça arasındaki sonik uçurum, çok farklı uçlara temas eden bir EP’nin bizi beklediğine işaret ediyor, heyecanlanmamak elde değil! Raving Dahlia, kadınların “mükemmeliyet” için yeni tanımlar yapabilme gücünden ilhamla yaratılmış. Konsept olarak bütünlüklü, işitsel anlamda çeşitli bir dinleme deneyimi için Twisted Elegance etiketli bu EP’yi şimdiden kenara not aldık.