SERGİ: Sevgi Yanar - Boşluk, bir yer

Bant Mag. Havuz / Bina, 20 Ocak – 12 Şubat 2023 tarihleri arasında Sevgi Yanar’ın Boşluk, bir yer adlı ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Resimlerinde, ergenliğin başında çocukların kendine has meşguliyetlerini ve yalnızlıklarını merkeze alan Sevgi Yanar, incelikli bir kontrolle kullandığı kuru boya ve cam füzyon gibi kontrol dışı sonuçlara açık iki farklı tekniği bir arada sergiliyor.

Yanar’ın kuru boya resimlerindeki çocuklar, kendi küçük dertleri ile uğraşırken kendi zamanlarını yaşarlar. Oyun oynayan, kendi kendine dans eden veya yattığı yerde bilgisayarıyla oyalanan bu çocukların zamanı, yetişkin dünyasının zamanından farklıdır, daha yavaştır. Çocuklar kendilerini oyalarken, yaşamın başında olmanın hafifliği ve sabırsızlığını ile karışık bir can sıkıntısı içindedir. Bu anlar, gündelik yaşamın akışından izoledir. Sanatçı, çocukları bir boşluk içinde resmetmeyi seçer… Bu şekilde onları hem bulundukları çevreden ve zamandan ayırır, hem de anonim hâle getirir. Bu hâliyle çocuklar, dünyanın herhangi yerinde ve herhangi zamanında olabilirler. Sevgi Yanar’ın çocuk dünyasına ilgisi, hissettiği derin sevgi; kâğıdın yüzeyinde, kuru boyanın sabırla işlenmiş ince dokusunda, betimlemelerindeki sabırlı ve hassas tavrında görülür (Kuru boya çocukların ilk temas ettikleri resim malzemelerinden biridir). 

Sergideki cam resimler ise Yanar’ın 2003-2018 arasında destek verdiği atölyede karşılaştığı teknik ile ürettiği resimlerdir. Bu seri resimlerin mekânı çoğunlukla sudur ve figürler suyun yanılsamasının arkasında görülür. Sanatçı, izleyenin bakışı ile gösterilen ânın arasına aynı anda iki saydam perde koyar. Çocuklar camdan imal edilmiş suyun arkasından görülebilir. Bakan göz, camın fiziksel bariyeri ve betimlemelerdeki optik bozulma yüzünden iyice dışarıda bırakılmıştır. Bu bakış Yanar’ın kuru boya desenlerinde kullandığı boşluk gibi korunaklı bir yer üretmekle birlikte camın pişerken oluşturduğu rastlantılara, kontrol dışında gelişebileceklere açıktır. 

Sevgi Yanar (1975 d. Uzunköprü)

Sevgi Yanar resminde gündelik yaşamda kurduğu ilişkileri merkezine alır, bu ilişkilerin portrelerini yapar. İnsanlar, hayvanlar, nesneler, ilişkiler ve hatta duyguları en basit ama kendini en  yansıtan hâliyle tasvir etmek üzerine yoğunlaşan sanatçı, yağlı boya, kuru boya ve füzyon cam boyama gibi teknikleri kullanır.

Lisans ve yüksek lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi GSF Resim bölümünde tamamlayan sanatçı yurt içi ve yurt dışında sergi ve sempozyumlara katılmıştır. Sevgi Yanar yaşamını ve çalışmalarını İstanbul Kadıköy’deki atölyesinde sürdürmektedir.

Google Takvime Ekle

Bina

Adres:
Caferağa Mahallesi, Kadife Sk. No:26, 34710 Kadıköy
İstanbul
Türkiye
Telefon:
+902163308466
Web Sitesi:
https://www.instagram.com/bina.moda/