She Past Away, Kælan Mikla ve Box and the Twins’li “Dark Night”, 10 Mart’ta %100 Studio’da

Daha önce Lebanon Hanover, Drab Majesty ve Rendez-Vous gibi ekipleri davet eden “Dark Night” serisi sıradaki buluşmasında müziğiyle yarattığı karanlık atmosferler aracılığıyla insanı hem tedirgin eden hem de kendine getiren üç büyülü ismi bir araya getiriyor: She Past Away, Kælan Mikla ve Box and the Twins’in yöneteceği darkwave, post-punk ve gotik kutlaması 10 Mart’ta %100 Studio’da.

2006 dolaylarında Bursa’da kurulan She Past Away, bugün dünyanın dört bir kıtasında gotik severleri büyüleyici konserlerinde bir araya getirmekte. She Past Away, 80’lerin post-punk, gothic/industrial ve new wave tınılarını hatmetmiş sound’u, kusursuz gitar tonları ve Türkçe sözlü minimal şarkı sözleriyle kendine ait sağlam bir dünya kuruyor. Grup, ikinci albüm Narin Yalnızlık’ın ardından geçtiğimiz sene Disko Anksiyete’yi yayınladı ve geçmişin bağımlılık yaratan tınılarının rehberliğinde bugünün endişe, kaygı ve korkularına dalan, etkili ve serin bir bütün ortaya koydu. She Past Away geçtiğimiz günlerde girdap gibi içine çeken “Boşluk” şarkısı için hazırladığı etkileyici klibi paylaştı.

Dark Night’ın ikinci konuğu olan İzlandalı synthwave üçlüsü Kælan Mikla, punk tavrı ve synth sevgisinin kesiştiği yerlerde ürettiği müziğini 2014’te dünyayla paylaşmaya başladı ve 2018 yılında Robert Smith’in kürasyonuyla gerçekleştirilen Meltdown Festivali’nde Placebo’nun ön grubu olarak, bizzat Smith’in isteğiyle sahne aldı. 2014’ten bu yana dört uzunçalar yayınlayan ekip, Nótt Eftir Nótt isimli son albümünde karanlığın ritmik ve durağan halleri arasında çarpıcı gezintilere çıkıyor.

Bİki EP’nin ardından Everywhere I Go Is Silence’ı 2016’da paylaşmasıyla birlikte Parisli müzisyen Hante’nin Avrupa ve Kuzey Amerika turnesine katılan ve kendine hızla yeni hayranlar edinen dark pop ikilisi Box and The Twins, üretimleri Köln’de sürdürmekte. Grup, ikinci albümü Zerfall’u geçtiğimiz yıl dinlemeye açtı. Şarkılarını yazarken ilham aldığı darkwave, synth-pop, post-punk ve shoegaze gibi farklı türleri cömertçe dinleyiciyle paylaşan Box and the Twins karanlık elektronikleri melankolik gitarlar ve derinin altına işleyen vokallerle buluştuan sound’uyla ilerleyen günlerde yapacaklarına dair de merak uyandırıyor.

10 Mart’ta %100 Studio sahnesinde gerçekleşecek She Past Away, Kaelan Mikla ve Box and the Twins’li Dark Night zirvesine buradan yer ayırtabilirsiniz.