Shrinking, Puss in Boots: The Last Wish ve bu hafta başka ne izlesek?

Derleyen: Ulaş Dağ

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Apple TV+’ın Harrison Ford ve Jason Segel başrollü psikolojik komedisi Shrinking, En İyi Animasyon kategorisinde 95. Akademi Ödülleri’ne aday olan Puss in Boots: The Last Wish, Hakkı Kurtuluş ile Melik Saraçoğlu’nun Yeşilçam geleneğinden beslenen aşk masalı Birlikte Öleceğiz ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.


Shrinking
(Apple TV+, 27 Ocak)

Nedir: Meslek etiğini hiçe sayarak, danışanlarına içinden geçenleri bir bir söylemeye başlayan bir terapist düşünün. Eşini kaybetmesinin ardından bir yas sürecinde olan Jimmy Laird; yıllardır aldığı eğitimini, birikimini bir kenara atarak kuralları çiğnemeye başlıyor ve bu yaklaşımının -kendisi de dâhil olmak üzere- insanların hayatlarında büyük değişikliklere sebep olduğunu fark ediyor.

Neye benzer: Bill Lawrence ve Brett Goldstein’in dizinin yaratıcıları olması nedeniyle, bir önceki ortaklıkları Ted Lasso fikir verebilir.

Kimler var: Harrison Ford ve Jason Segel başrollerde; Segel ayrıca yazar ve yapımcı kadrosunda. The Spectecular Now (2013), The End of The Tour (2015) ve The Circle (2017) gibi filmleriyle tanınan James Ponsoldt ise yönetmen koltuğuna oturanlar arasında.

Puss in Boots: The Last Wish
(Vizyon, 27 Ocak)

Nedir: Cesur kanun kaçağı Çizmeli Kedi, tehlike tutkusunun ve güvenliği ihmal etmesinin zarar verdiğini keşfediyor ve kötülüğüyle nam salmış, efsanevi Dilek Yıldızı’nı bulmak için Kara Orman’a doğru destansı bir yolculuğa çıkıyor. Ne var ki sadece tek bir canı kalan Çizmeli Kedi’nin boyun eğip, eski ortağı ve düşmanı olan Yumuşak Pati Kitty’den yardım istemesi gerekmekte. Oldukça iyi eleştirilerle karşılanan Puss in Boots: The Last Wish, 95. Akademi Ödülleri’nin En İyi Animasyon kategorisinde adaylık elde etmişti.

Neye benzer: İlk Puss in Boots filmi 2011’de vizyona girmişti. 12 yılın ardından, Shrek evreninden bir film sinemalarda.

Kimler var: Antonio Banderas ve Salma Hayek’in rollerine geri döndüğü animasyonda Olivia Colman, Ray Winstone, Samson Kayo, Anthony Mendez ve Da’Vine Joy Randolph da mikrofon başında.

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın
Birlikte Öleceğiz (MUBI, 28 Ocak)

Yeşilçam geleneğinden beslenen bir aşk masalının dört mevsime yayılan serüvenini gözler önüne seriyor, Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu ikilisinin senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği Birlikte Öleceğiz. Prömiyerini 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapan, 41. İstanbul Film Festivali’nde de Altın Lale için yarışan yapım; birbirini tutkuyla seven iki insanın bir arada kalamamasının hikâyesini anlatıp, izleyicileri zorlu ve yıkıcı bir ilişkinin, bir içsel yolculuğun ortasına bırakıyor. Fonda ise tüm güzellik ve çirkinliğiyle onları yalnız bırakmayan İstanbul var.

Lockwood & Co. (Netflix, 27 Ocak)

Hayaletlerin istila ettiği bir dünyada dev şirketler, psişik yeteneklere sahip gençleri doğaüstü güçlerle savaşmaları için çalıştırmakta. Böyle bir sektörde yetişkin gözetimine bağlı olmadan faaliyet gösteren tek şirketle tanışın: Lockwood & Co. Oluşumun başında esrarengiz geçmişinin gölgesinde yaşayan genç ve asi girişimci Anthony Lockwood, zeki ama tuhaf yardımcısı George ve olağanüstü yeteneklere sahip yeni dostları Lucy var. Üç aykırı kişilik, tarihin akışını değiştirecek bir gizemi açığa çıkarmak üzere…

Big Bet (Disney+)

Oldboy’un yıldızı Choi Min-sik, Squid Game ekibinden Kim Joo-Ryung ile Heo Sung-tae, Hollywood’da da kariyerini aktif olarak sürdüren Eugene Ko… Oyuncu kadrosuyla ilgi uyandıran Güney Kore dizisi Big Bet; kumar, ihanet ve cinayet üçgeninde bir suç anlatısı. Cha Moosik, Filipinler’de tam teşekküllü bir kumarhane açar ve oradaki siyasi ve iş çevrelerini kazanmak için stratejiler geliştirir. Şüpheli bir ölüm sonrası başı belaya girince, cinayet masasından Oh Seunghoon’un peşine takılması uzun sürmez. Paranın olduğu yerde ihanet kaçınılmazken, ayakta kalan son kişi kim olacaktır?

* Cunk on Earth (Netflix, 31 Ocak)

* Mascarade (Vizyon, 27 Ocak)

* Planet Earth: Frozen Planet II (BBC America/AMC+, 28 Ocak)

* Pamela, a Love Story (Netflix, 31 Ocak)

* Salı (MUBI, 31 Ocak)

* Freeridge (Netflix, 2 Şubat)

* Make My Day (Netflix, 2 Şubat)

Hâlâ izlemediyseniz

* Alpeis (MUBI, 29 Ocak)

* Midsommar (MUBI, 27 Ocak)

* Kind Hearts and Coronets (MUBI, 30 Ocak)