“Sideways”in müzikal uyarlamasını Kathleen Marshall yönetecek

3 Tony ödüllü Broadway yönetmeni Kathleen Marshall, Sideways the Musical projesinde yönetmen ve koreograf olarak yer alacak. 2004’te Rex Pickett’in romanından Alexander Payne yönetmenliğinde filme uyarlanan müzikal, California’da spontane bir araba yolculuğuna çıkan ve Paul Giamatti ile Thomas Haden Church’ün canlandırdığı iki arkadaşı konu alıyor. Bilmeyenler için, depresif İngilizce öğretmeni Miles ve oyuncu arkadaşı Jack, Jack’in düğününü kutlamak için Santa Barbara’daki bir şarap bağına giderler ve (Virginia Madsen ve Sarah Oh’nun canlandırdığı) Maya ve Stephanie ile tanışmaları, yolculuğun kaderini değiştirir.

Filme uyarlandığı yıl “En İyi Senaryo” dalında Oscar ödülüne layık görülen yapımın müzikal versiyonu da Pickett tarafından kaleme alınacak. Projenin basın açıklamasına göre, ikilinin komik dinamikleri ile Miles ve Maya’nın arasındaki güçlü romantizm, filmde olduğundan daha fazla öne çıkacak. 

Pickett, Kathleen Marshall’ın yönetmen koltuğunda oturmasıyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Baş karakterlerimin, erkeklikleriyle öne çıktığı bir yaklaşımın ötesine geçmek için sabırsızlanıyorum. Bir kadın yönetmenin Miles/Maya ilişkisine daha yoğun bir şekilde odaklanabileceğini hissediyorum ve hikâyemdeki tüm karakter özelliklerini iyice özümseyip hepsine daha özgün bir yorum getirebileceğini düşünüyorum. Kathleen’de müzikal deneyiminin ve Sideways’i tüm derinliğiyle anlayabilen bir bakış açısının birleşimini bulduk.”

Yöneteceği senaryo konusunda Marshall’ın düşünceleri de aynı yönde: “Sideways metninde üç boyutlu bir gerçeklik taşıyan ve empati kurulabilir dört karakterin kapsamlı hikâyelerini keşfettim ve bu günümüz müzikallerinde pek de sık rastlanmayan bir özellik.”

Proje 2020 ilkbahar-yaz sezonunda deneme için bölgesel bir tiyatroda sahne alacak. Ekibin hedefi bu aşamadan sonra Broadway’e sıçramak. 

Yazı: Cansu Çubukçu