Coen Kardeşler’den Joel ve müzikal çekme arzusu

Görüntü yönetmeni Roger Deakins ve senaryo danışmanı eşi James Ellis Deakins’in sinema sektöründen profesyonelleri konuk ettikleri podcast serisi The Team Deakins, pandemi sürecinin kazanımlarından birisi. Şimdiye kadar Denis Villeneuve, Sam Mendes, John Crowley gibi önemli yönetmenleri konuk ettiler. Yapımcılar, görüntü yönetmenleri, animatörler, fotoğrafçılar ve daha birçok sektör profesyonelini saymıyoruz bile.Roger Deakins’in Coen Kardeşler ile olan iş birliği, sinema dünyasının geride kalan birkaç on yılındaki en başarılı ortaklıklardan olabilir. Fargo, No Country for Old Men, True Grit, The Man Who Wasn’t There gibi birçok yapımda Coen evrenine yaraşır bir film estetiği ortaya çıkaran Deakins; The Team Deakins’in 33. bölümüne yakın arkadaşı Joel Coen’i konuk etmiş.

1 saat 22 dakikalık kayıt elbette dopdolu bir içeriğe sahip. Yönetmen kariyerinin başlarında John Ford ve Orson Welles’in üsluplarına çalıştığına, Andrey Zvyagintsev’e olan hayranlığına, dijital platformlar için film yapma hususuna ve daha birçok ilgi çekici başlığa değinmiş. Ayrıca heyecan verici bir itirafta da bulunmuş: Müzikal türünde bir film yapmayı çok arzuluyormuş.

“Geçmişte müzikle yaptığımız işlerden çok, çok keyif aldım.” diyen Joel Coen, O Brother Where Art Thou? ile Inside Llewyn Davis’in harika tecrübeler olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Umarım yapımcılar Hail, Caesar!’daki ‘No Dames’ sekansının uzun metraj uyarlamasını değerlendirmeye alırlar!”

Yakın gelecekte Coen Kardeşler imzalı bir müzikal izler miyiz bilinmez ama Joel Coen’in Shakespeare uyarlaması The Tragedy of Macbeth, 2021’de seyirciyle buluşacak.

Yazı: Merdan Çaba Geçer