Silme eylemiyle hatırlatan oyun: “If Found”

Annapurna Interactive’in 19 Mayıs’ta yayımladığı ve oyun tutkunları için çok farklı bir deneyim alanı kuran If Found kısa sürede yarattığı evrenle kendinden söz ettirmeyi başardı. Alışılagelmiş oyunların aksine, tersine bir akışı olan If Found, oyunculara iki farklı karakterin kendi hikâyelerini silmesi ve aslında en başa dönmeleri üzerine kurgulanıyor. Silme eyleminin hatırlamaktan sonra gelmesine dayanan oyun, oyuncuların hikâyeyi keşfederken ellerindeki silgiyle karakterlerin günlüklerindeki yazı ve resimleri yok ederek yaptığı yüzleşmeye odaklanıyor.

If Found’u çok daha özel bir konuma oturtan ise en başta da belirttiğimiz gibi birbirinden apayrı fakat bir noktada birleşen hikâyelerle gerçekçi karakterler oluşturması. Öncelikle LGBTİ+ kahraman Kasio’nun hikâye örgüsü, özgün bir içerikle baş başa olduğumuzu gösteriyor. Kasio, ailesi tarafından reddedilmiş bir trans kadın. İrlanda’nın küçük bir adasına dönen karakter, günlükleri ve sildiği materyallerle bizi ailesi ve toplum tarafından dışlanmasına, kendini keşfederken çevresinin her türlü zorbalığına maruz kalışına geri götürüyor. 

Diğer baş karakterimiz olan Cassiopea bir astronot ve bu karakterin etrafında çok başka içinden çıkılmaz düğümler var. Gelecekteki gerçekliği yıkmakla tehdit edilen bir astronotun geçmiş ve gelecek arasında gidip gelen hikâyesi oyunun ana damarlarından bir diğeri. Bu iki hikâye İrlanda’nın Achill adasında birbirine bağlanıyor ve ortaya muhteşem bir dramatik bilim kurgu anlatısı  çıkıyor. 

Oyun, Kasio ekseninde çok gerçekçi ve video oyunlarında bugüne kadar pek deneyimlenmemiş bir olay örgüsüyle ilgileniyor. Zaten yaratıcı Dreamfeel, Kasio’nun öyküsünü anlatma biçimiyle övgüleri toplamakta. İki öyküyü bir oyun düzleminde, hem de silmek eylemi üzerinden oluşturmaları ise gerçekten sıra dışı. Deneyimlettiği keşfetme akışı ile If Found, şimdiden video oyun âleminde birçok tabuyu yıkmış gibi görünüyor. Detaylarıyla işlenmiş queer bir hikâyenin keşfinde hem özne hem eşlikçi rolünü üstlendirmesi If Found’u farklı kılan detayların başında. Kullanılan görsel ve müzikler de bu dramatik ve heyecan dolu deneyimi güçlendiriyor. Oyunu Steam üzerinden edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yazı: Betül Kamış