Sinan Tuncay’ın “Utanma Benden” kitabı, sağlık çalışanlarına yardım amacıyla satışta

Sinan Tuncay’ın 2019 sonbaharında C.A.M Gallery’de açılan Olamadığım Adamlara Mahsustur sergisinin Utanma Benden bölümünde sergilenen kağıt bebek oyununun kitap hali, geliri yardım amaçlı değerlendirilecek şekilde satışa sunuldu.

Advertisement

“Olamama durumu, girilemeyen roller üzerinden bir aidiyet tanımlıyor aslında. Dönüşemediğin her şey seni gerçek kimliğine yaklaştırıyor.”  Sanatçı, kendisiyle geçtiğimiz eylül ayında yaptığımız röportajda serginin çıkış noktasını bu sözlerle tanımlamıştı. “Erkeksi’ mekanizmanın kişiliğini talan edişine üç farklı perspektifle bakan seri, Sinan Tuncay’ın kendisini model olarak kullandığı fotoğraf kolajları üzerinden izleyiciyi toplumsal cinsiyetin dayattığı erkeklik tiplemeleri arasında gezintiye çıkarıyor. “Utanma Benden” bölümü ise aynı gezintiyi bir oyuna çevirerek; kıyafet, kostüm ve aksesuarlar üzerinden erkekliğin kabul edilebilir – kabul edilemez görsel belirteçlerini sınıyor. Bu bölümünün içeriği bir yerleştirme sanatı ve aslında sanatçının kendi üzerinden sunduğu kağıt bebek oyununun bir kitabından oluşuyor. Giyilmesi için bekleyen kıyafetlerle kendi hayalindeki kişiliği yarattığın bu oyun, Sinan Tuncay’ın bedenine ideal suretler yerleştirerek farklı roller giydirdiğimiz serginin bir kısmının özeti gibi. 

Kitap şu sıralar satışta ve geliriyle sağlık çalışanlarına yardımda bulunuluyor. Instagram hesabından yaptığı paylaşımda şimdiye kadar elde edilen satış geliriyle Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi için maske, eldiven ve ameliyat önlüğü tedarik edildiğini söylüyor Tuncay. Kitabı edinmek için buraya tıklayabilir, aşağıdan da Sinan Tuncay’ın kağıt bebekleriyle hazırladığı “My Beautiful Quarantine” başlıklı nefis videoyu izleyebilirsiniz.

Yazı: Betül Kamış