Sinanılmaz’a göre gelmiş geçmiş en iyi 5 vokalist

Davul çaldığı Blast, Mosquito ve Hack The Fool gibi gruplarla tanıdığımız Sinan Kutluay, bir süredir Sinanılmaz mahlasıyla mikrofon başına geçtiği ve farklı bir şarkı yazım disiplinini benimsediği kayıtlarıyla sık sık kulaklarımızı ziyaret ediyor. 

Son olarak “Beş ve On Yedi” parçasını bir kliple süsleyen Sinanılmaz’dan kendisini en çok etkilemiş 5 vokalisti anlatmasını istedik. “Ben bir yıldır şarkı söylediğim için vokalistler aşırı meraklısı olduğum bir şey değildi” cevabını verse de bu zorlu listeyi bizim için de çok özel figür ve seslerle tamamladı.

Chris Cornell

“Bazen sadece sesini duymak için bile parçalarını açtığım oluyor. Aynı anda gücü ve kırılganlığı hissettirebilen, özgün bir sese sahip. Bir çok farklı tarzda müzik üretti. Hepsinin de hakkını fazlasıyla verdiğini düşünüyorum. Benim için net dünyanın gelmiş geçmiş en iyi vokali.”

Tyler, the Creator

“Tyler’ın sesi gerçekten büyüleyici. Şarkı söylemeye başlayacağım dönemde bana ses kullanma becerisinden ziyade tavrın daha önemli olduğunu göstererek ilham verdi. Sesinin derinliği ve flow’u sizi kesinlikle başka dünyalara götürüyor.”

Frank Sinatra

“Vokal kaydetmek için stüdyoya giderken kesinlikle Frank Sinatra dinliyorum. Tavır ve ses kullanma becerisi bir arada kullanıldığı zaman ne kadar etkili bir performans ortaya çıktığının kanıtı. Kesinlikle ilham veren bir vokalist.”

Brody Dalle

“Hayatımda duyduğum en havalı seslerden biri. Brody Dalle ile ‘The Hunger’ parçasının bir canlı performansı ile tanışmıştım. Parçanın bir noktasında giren scream vokal beni şok etmişti. Benim için yeri kesinlikle ayrıdır.”

Thom Yorke

“Thom Yorke’un sesi kesinlikle sihirli. Sesi bazen insan sesi değil de bir enstrüman gibi tınlıyor. Bu bence hem onun müziğe yaklaşımıyla hem de ses renginin sihirli yapısıyla alakalı. Thom Yorke hayatım boyunca en hayran olduğum müzisyenlerden biri oldu. Bu listeye onu da koymazsam olmazdı.”