Sinematek ve FilmKoop’tan bağımsız Türkiye sineması seçkisi

2018’den bu yana Kadıköy Belediyesi çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Sinematek/Sinema Evi, geçtiğimiz sene kendine ait binasına kavuşmuş; yazdan itibaren kütüphane, arşiv ve program çalışmalarını sürdürmeye başlamıştı. Sinematek’in şubat kataloğuna, “Luis Buñuel Toplu Gösterimi” ve “Mark Cousins Seçkisi: Sinemada Yeni Bir Dönem”le birlikte, FilmKoop ile iş birliği yaptığı bir program da katıldı.

Advertisement

İsmi “FilmKoop ile Bağımsız Türkiye Sineması” olarak duyurulan seçki, FilmKoop’un alternatif gösterim olanakları yaratmak ve yaratıcılarla izleyicileri bir araya getirmek hedeflerinin ışığında hayata geçmiş. Her pazar saat 18:30’da, son yıllarda Türkiye’de çekilmiş ve yeterli dağıtım olanağı bulamamış filmlerin seyirciyle buluşturulması ve hep birlikte tartışılması hedefleniyor.

Gösterimlerin ardından bir yönetmen veya sinema yazarının moderatörlüğünde filmlerin yönetmenleri ve diğer yaratıcılarıyla söyleşiler düzenlecek; bu söyleşiler hem sektörde faaliyet gösteren yapımcı, yönetmen ve oyuncular hem de seyircileri içine alan haftalık buluşmalar hâline gelecek. 

Yer alacak yapımlar, gösterim tarihlerinden bir hafta öncesi, Sinematek’in internet sitesi ve diğer sosyal medya kanallarında duyurulacak. Programın şubat ayağındaki filmlerden ikisi şu şekilde: Cemil Şov (6 Şubat 18:30, yönetmen Barış Sarhan’ın katılımıyla) ve Bir Nefes Daha (13 Şubat 18:30, yönetmen Nisan Dağ’ın katılımıyla).