Müzikal sınırların gözetilmediği, güvenli alanlar: Sirän ile tanışın

Berlin’de yerleşik müzisyen, DJ ve prodüktör Nene H ile İstanbullu sanatçı ve DJ Y.UNAN, iki şehrin yeraltı sahnelerinde dirsek temasını kuvvetlendirecek bir oluşumun temellerini attı. Sirän olarak isimlendirilen kolektifin hedefi, marjinal bireyler için güvenli alanlar ve janrlar ötesi bir rave deneyimi yaratmak.


İlk buluşması için mayısa tarih veren Sirän, her yıl dört büyük etkinlik düzenlemeyi planlıyor. Her buluşmada, Berlin’den başka bir müzisyen / prodüktör / sanatçı konuk olacak. Sirän etkinliklerinde sanatçı konuşmaları, prodüksiyon ve DJ’liğe dair atölyeler, networking toplaşmaları, pop-up sergiler, performanslar ve dahası var. 

Ekibin hazırlıklarını sürdürdüğü ilk etkinlik, 5-6 Mayıs’ta Suma Han / Studio Stage’de gerçekleşecek. Sirän Rendezvous #1 programında ilk gün Nene H ve Y.UNAN rehberliğinde bir DJ workshopu var. 10 katılımcıyla gerçekleşecek atölyede, hem ekipmanlara hem de farklı janrlarda DJ’liğin püf noktalarına değinilecek.

İkinci akşam, Nene H’in techno kültürünün dönüşümü, kulüplerde güvenli alanlar yaratmak, underground ve anaakımın farklılıkları gibi başlıklar üzerinde duracak sanatçı konuşması ile başlıyor. Kapanış partisinde ise Nene H ve Y.UNAN’ın yanı sıra Willie Ray ile XSM Recordings ailesinden Kübra Uzun ve Mx. Sür de kabinde olacak.

Sirän ekibini tanımak ve duyurularını kaçırmamak için Instagram hesaplarını takibe alabilirsiniz. Ayrıca kolektifin kurucularından Nene H ile son albümü Ali علي ve kulüp kültürünün kapsayıcılığına dair röportajımızı da Bant Mag. No:76’da okuyabilirsiniz.

Sirän’ın manifestosu

Küratörlüğünü Nene H ve Y.UNAN’ın üstlendiği, yüzde 100 kendin yap düsturunu benimsemiş topluluk temelli bir kolektif olan Sirän, İstanbul’un yeraltı sanat ve müzik sahnesini desteklemeyi, Berlinli ve İstanbullu sanatçılar arasında kültür alışverişi ile networking için bir platform yaratmayı; marjinal bireyler için kutlamaya, merak etmeye ve ifade özgürlüğüne alan açan güvenli bir ortam inşa etmeyi amaçlıyor. Burada cinsiyet, cinsel yönelim, ten rengi, beden ya da kıyafet üzerinden hiçbir ayrıma yer yok.