Terk edilmiş bir piyanodan filizlenen Skinny Pelembe şarkısı

Müzik gurusu, dünyanın farklı uçlarından müzik ve gelenekleri dünyaya tanıtmayı misyon edinmiş Gilles Peterson’ın kurucusu olduğu plak şirketi Brownswood Recordings’ten yayımladığı kayıtlarla dikkatleri üstüne çeken Skinny Pelembe, müzikal serüveninde yeni bir sayfa açıyor. İngiliz müzisyenin yeni teklisi, kataloğunda IDLES, Fontaines D.C., Beth Orton, The Black Angels gibi isimlere rastladığımız Partisan Records etiketi taşıyan ilk şarkısı.

Mozambikli bir anne ve İngiliz bir babanın çocuğu olarak Güney Afrika’da dünyaya gelen, gençliğinin büyük kısmını İngiltere’de Doncaster’da geçiren Skinny Pelembe, iki yıllık molasını “Like A Heart Won’t Beat” adını verdiği şarkıyla bozdu. Müzikle olan ilişkisini, geçtiğimiz yıllarda verdiği bir röportajda şu sözlerle özetlemişti Skinny Pelembe: “Ne zaman bir fikir belirse, onu hemen kâğıda döküyorum. Bu benim için doğal çünkü her şeyle böyle başa çıkabiliyorum. Bir anlamda bir terapi süreci. Yapmak istemekten çok ‘gerektiği’ için yapıyorum.” Yeni şarkısı da insanın yaralarını iyileştirebilme ve devam edebilme yetisine değiniyor. Hemen aşağıdan dinlenebilir.

Şarkının nasıl filizlendiğini anlatan Skinny Pelembe, yıllar önce Amsterdam’da “halüsinasyonlar görmeye başlayana kadar ne yediğimi bilmiyordum” diyerek andığı bir psikedelik tribi ve bu esnada karşılaştığı terk edilmiş bir piyanoyu başlangıç noktası olarak işaretliyor. Gecenin devamında kendini otelin terasında bulduğunu, kendini A Perfect Storm filminin içinde gibi hissettiğini anlatıyor ve ekliyor: “Sonunda yatakta yatıyordum ve Clint Eastwood’u bu piyano akorlarını çalarken gördüm. Benim ‘taban seviyesi’ olduğumu söyledi ama yeterince detaylandırmadı. Umarım Mantar Eastwood bu şarkıyla onu gururlandırdığımı düşünüyordur.”

Bugüne dek yayımlanan ilk ve tek Skinny Pelembe albümü Dreaming is Dead Now, alabildiğine geniş sonik evreni ve barındırdığı eklektik ferahlık ile fazlasıyla akılda kalıcı bir çıkış albümüydü. Tamamlanmasının 10 yılı bulduğunu göz önüne alırsak, yeni bir Skinny Pelembe albümü için bu kadar beklemek istemediğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz. “Like A Heart Won’t Beat” bir yeni albüm habercisi mi, zaman gösterecek.