Sleater-Kinney’den vedalaşmaya dair

İdeallerinden ödün vermeyen duruşuyla nesiller boyu ilham kaynağı olmayı sürdürecek Sleater-Kinney, kendini yenilemeye devam ediyor. Grubun kurucu üyelerinden davulcu Janet Weiss’in ayrılmasının ardından Carrie Brownstein ve Corin Tucker’ın bir duo olarak tamamladığı ilk albüm olan Path of Wellness‘le bu yaz buluşacağız. 

Path of Wellness, aynı zamanda grubun prodüksiyonunu kendi üstlendiği ilk albüm olacak. Paylaşılan ilk şarkı “Worry With You”, mahrem ve kişisel deneyimlere dayalı şarkı sözleriyle Sleater Kinney’nin aşina olduğumuz ruhuna yakın duruyor. Biraz da neo-psikedeli nefesi üflenmiş, girişteki riff’ten hemen hissedeceksiniz.

Son Sleater-Kinney albümü The Center Won’t Hold’un üstünden iki yıl geçti. St. Vincent prodüktörlüğünde kaydedilen albümde grubun ses paletine parıltılı synth dokunuşları da eklemlenmişti. Janet Weiss ise The Center Won’t Hold kayıtlarının ardından gruptan ayrılmış ve “artık kendini grubun yaratıcı üyelerden biri olarak eşit hissetmediğini” söylemişti.

Karantina döneminde filizlenen albüm: “Path of Wellness”

Brownstein ve Tucker, canlı performanslara mahsus olmak üzere çeşitli müzisyenlerle çalışsa da Sleater-Kinney artık resmî olarak 2 kişiden oluşuyor. Yeni albüm Path of Wellness da Portland’da kimi stüdyo müzisyenleriyle beraber kaydedildi. Şarkı yazım süreci de karantinanın ilk dönemine denk geliyor.  

İlk teklinin de ev hâllerini çağrıştıran, oldukça sade bir havası var. Alberta Poon’un yönettiği klibinde de uzun süredir ayrı olan bir çiftin, tekrar vedalaşmadan önce evde geçirdiği son günü izliyoruz. Çifti Fabi Reyna ve Megan Watson canlandırıyor. 

Path of Wellness‘ın şarkı listesi de şöyle:

01 “Path Of Wellness”
02 “High In The Grass”
03 “Worry With You”
04 “Method”
05 “Shadow Town”
06 “Favorite Neighbor”
07 “Tomorrow’s Grave”
08 “No Knives”
09 “Complex Female Characters”
10 “Down The Line”
11 “Bring Mercy”

Yazı: Aslı Cangöz

Yükleniyor...