Slint, ‘Spiderland’ albümünü genişletilmiş bir box set’le yeniden yayınlıyor

Bu yaz Primavera Sound Festival’da çalacağı açıklanan, ara sıra belirip sonra yine kaybolmayı çok seven gruplardan Slint’in efsanevi albümü Spiderland, çok özel bir box set’le yeniden yayınlanacak.

1991 tarihli Spiderland, yayınlandığı dönemin alışılmış müzik anlayışından bir hayli uzak olmasına rağmen sonraki yıllarda yeni bir akım haline gelecek post rock türünün ilk örneklerinden biri olarak görülüyor. ‘Good Morning, Captain…’, ‘Don Aman’ ve ‘Nosferatu Man’ gibi klasikleşen şarkıları barındıran albümün yayınlanmasının ardından grup yine kısa süreliğine dağılmış ve Tortoise, The For Carnation, The Breeders gibi etkileyici yan projelerin doğmasına sebep olmuştu.

15 Nisan’da yayınlanacak yeni box set, albümdeki altı şarkının remastered hallerini ve bugüne kadar yayınlanmamış on dört demo kaydı içeriyor. 180 gram plak halindeki albüme, tam 104 sayfalık bir kitap eşlik ediyor. Şarkı sözleri ve kısa söyleşilerin yanı sıra Will Oldham’in çektiği Slint fotoğrafları da kitapta yer alıyor. Son olarak, box sette bir de 90 dakikalık bir belgesel bulunuyor. Albümdeki şarkılardan ‘Beadcrumb Trail’den ismini alan belgesel, Spiderland’in kayıt aşamalarını ve James Murphy, David Yow gibi müzisyenlerle yapılan röportjaları içeriyor.

http://youtu.be/hVdE469GOwg