Snapchat, diğer sosyal medya platformları gibi müzik dünyasına atılıyor

Kapsama alanına müziği ekleyerek başarı elde etmek isteyen sosyal medya uygulamaları ve teknoloji şirketlerinin sayısı giderek artıyor. Müzik sektörüne yanaşma hamlelerine istinaden kısa süre önce TikTok’un yaratıcıları, Çin’in en önemli start-up’larından biri olan ByteDance, bu yıl, Spotify’a rakip gelecek, üyelikle çalışan bir müzik platformu piyasaya sürme hazırlığında olduğunu duyurmuştu. Snapchat ise müzik lisansı alma peşinde.

Snapchat yetkilileri, uygulamalarındaki paylaşımlara müzik eklenebilmesini sağlamak için Universal Music Group, Warner Music Group ve Sony Music Group gibi devlerle görüşmeler yürütmekte. Böylece saniyeler içinde kaybolan fotoğraf ve video paylaşımlarına müzik iliştirilebilmesini sağlayarak bu iletişim ağına küçük bir çeşitlilik katacaklar.

Spotify’ın son yıllardaki başarısından sonra müzik sektöründe bu tarz uygulamaların yaygınlaşacağı tahmin ediliyordu. Fakat sosyal medya şirketleri yeni müzik platformları oluşturmak yerine, müziği kendi uygulamalarına entegre etmek üzerinde çalışıyorlar. Örneğin Facebook, geçtiğimiz yıl üç büyük plak şirketiyle anlaşarak Instagram kullanıcılarının hikâyelerine lisanslı şarkılar ekleyebilmesini sağladı. Bu güncellemeyle Instagram, içerik yaratmada sonsuz seçeneğin üzerine daha da fazlasını eklemiş oldu. Buna yakın zamanlarda da Snapchat, Shazam uygulamasıyla iş birliği yaparak ekrana basılı tutulduğu anda dışarıda çalan şarkıyı tespit eden yeni bir sürüm çıkarmıştı.

Lisanslı şarkıların bu gibi platformda yer almaya başlamasına rağmen, sanatçıların ve plak şirketlerinin bu kullanımlardan elde edeceği pay konusunda standart bir rakam oluşmuş değil. Sosyal medya uygulamalarındaki müzik kullanımının artışı göz önünde bulundurulursa plak şirketlerinin bir an önce bu konuda bir protokol oluşturması gerekiyor.  

(Yazı: Cansu Çubukçu)