Sofi Tukker: Latin Amerika, şiir ve danstan beslenen bir hit makinesi

2014 yılında üniversitede tanışan Sophie Hawley-Weld ve Tucker Halpern’in kurduğu Sofi Tukker ikilisi bir hit makinesi house ve jungle pop unsurlarını Latin Amerika enstrümanları ile birleştiren dinamik bir sound’a sahip Sofi Tukker, “Drinkee” isimli parçadan bu yana dans pistlerinde iz bırakacak bir hit makinesi olduklarını kanıtladı. 30 Mart akşamı Zorlu PSM Turkcell sahnesine konuk olacak ikilinin hızla yükselen kariyerler yolculuklarından satır başlarına beraber göz atıyoruz.

Yazı: Yetkin Nural

“Daha henüz sadece başlangıçta olduğumuzu hissediyoruz… Stüdyoya her girdiğimizde veya sahneye çıktığımızda kim olduğumuz ve Sofi Tukker’in ne olduğu hakkında yeni şeyler keşfediyoruz. Gidecek çok yolumuz var, ama bu yolculuğu deneyimlemek harika.”

İkisi de Brown Üniversitesi son sınıfta okurken, bir galeri partisinde bir araya gelen Hawley-Weld ve Halpern, after-party’nin DJ’liğini üstlenen Halpern’in Hawley-Weld’in o dönem parçası olduğu grubun bir parçasının remiksini çalmasıyla tanıştılar. 2014’de Sofi Tukker adı altında beraber parçalar yapmaya ve performans vermeye başlayan ikilinin o güne kadar yayınladıkları teklileri topladıkları Soft Animals isimli EP ise 2016’da piyasaya çıktı. EP’de yer alan, 2016’da kulüpleri ve radyoları domine eden “Drinkee” parçası ikiliye en iyi dans kaydı dalında Grammy adaylığını getirdi ve Sofi Tukker’in şöhrete giden merdiveni bir kenara kaldırıp direkt asansöre binmelerine neden oldu.

Brezilyalı şair Chacal’ın bir şiirinden ilham alınarak yazılan parça, Portekizce bilmeyenler için dahi güçlü baslar üzerine distortion gitar, bongo ve çanlarla inşa edilen melodisiyle dans dürtüsü yüksek bir çekim gücüne sahip.

“İlk performansımızdan çok keyif almadık çünkü gizemli ve “cool” olmaya çalışıyorduk. Kendi heyecanımızı kucaklamamız gerektiğini anladığımız ancan itibaren performanslar hayatımızdaki en eğlenceli şeyler haline geldi. Çalmaya bayılıyoruz, konsere kaç kişi gelmiş olursa olsun. Şu anda giderek daha büyük kalabalıklara çalıyor olmamıza, insanların bizim müziğimizi tanımasına aklımızı kaçırıyoruz.”

Soft Animal EP’sinde yer alan bir diğer parça, “Johny” ünlü konsol oyunu FIFA’nın 2017 sürümünde yer aldı. Ancak Sofi Tukker’in henüz ulaşmadığı dans pistlerine taşıyacak gelişme gene 2017’de yayınlanan “Best Friend”parçasının Apple tarafından iPhone X reklamlarında kullanılmak üzere seçilmesiyle gerçekleşti. Dünya teknoloji devinin getirdiği tanıtım desteği ile isimleri dalga dalga yayılmaya başlayan Sofi Tukker’in Amerikalı ikili The Knock, Avustralyalı ikili Nervo ve Japon şarkıcı Alisa Ueno ile beraber kaydettiği “Best Friend”, dahil olan tüm gruplara ilk kes listelerde bir numaraya oturma keyfini yaşattı.

Son olarak geçtiğimiz sene Treehouse isimli ilk stüdyo albümlerini Ultra Records etiketiyle yayınlayan Sofi Tukker, bu albümle de en iyi dans/elektronik albüm dalında bir Grammy adaylığı kazandı. “Johnny” ve “Best Friend” gibi daha önceden yayınlanan teklilerin yanı sıra pek çok yeni parçaya da yer veren albüm, 31 dakikalık kısa bir süreye sığdırdığı enerji, çeşitlilik ve dans potansiyeli ile Sofi Tukker’i dünyanın dört bir yanındaki sahnelerde, prestijli festivallerde ve en önemlisi ise giderek büyüyen kalabalıkların dans ettiği konserlerde karşımıza çıkarmaya devam edecek gibi gözüküyor.