Sofia Coppola ve pastel rüyalarına yolculuk

Yazı: Deniz Tümer

Sofia Coppola, kültleşmiş filmlerinin sahne arkasını kendi yorumlarıyla anlattığı bir kitap hazırlığında. Eylülde MACK etiketiyle yayımlanacak Sofia Coppola Archive: 1999-2023’nin tasarımını Joseph Togan yapmış. Yönetmenin vizyon tarihi henüz belli olmayan yeni işi Priscilla ile sekiz uzun metrajlı filmografisinin görsel arşivinden bir seçki sunan kitabı ön siparişle edinmek mümkün.

Kendine has estetiğiyle dikkat çeken Coppola, üzerinde çalıştığı her film için senaryonun yanı sıra görsellerden oluşan bir kitapçık da hazırlar ve bunu referans olarak kullanmaları için ekibinde çalışan herkese verirmiş. Fotoğrafçılığa karşı da özel bir sevgi besleyen yönetmen, setlerinde hem kendisi sıkça fotoğraflar çeker hem de sevdiği fotoğrafçıları setlerine davet edermiş. Filmin çekimleri bittiğinde ise dergilerden kesilmiş karelerden polaroid fotoğraflara kadar uzanan tüm bu görsel referansları bir kutuya doldurur ve saklarmış.  Sofia Coppola Archive: 1999-2023 de Coppola’nın bu kutuları pandemi döneminde boş zamanlarında açıp incelemesi ve daha sonra derlemesi ile ortaya çıkmış. 

488 sayfalık kitabın içinde yönetmenin her filminden kareler var; Kirsten Dunst’lı Marie Antoinette’in setinden anlar ve The Bling Ringin çekimlerinde kullanılan Paris Hilton’ın gardrobunun fotoğrafları ise sayıca en fazla olanlar. Yine The Bling Ring için ilk ilham kaynağı olan Vanity Fair yazısı, Sundance prömiyerinde kullanılan The Virgin Suicides posteri ve tabii ki setlerde, kostüm provalarında çekilmiş pek çok fotoğraf yer alıyor. Kitap, Coppola’nın sadece kariyerine değil, yaratıcılığına ve hayal gücüne de bir yolculuk aslında.

Corinne Day’in objektifinden

Sofia Coppola Archive: 1999-2023’deki görseller arasında melankolik bir gençlik hikâyesi olan ilk filmi The Virgin Suicides’ın setine çağırdığı efsanevi fotoğrafçı Corinne Day tarafından çekilmiş bir dizi Kirsten Dunst fotoğrafı da var. Düşük bütçesine rağmen büyük hayranı olduğu için setine davet ettiği fotoğrafçının çalışmalarını yıllarca saklayan yönetmen, onlarla hep bir şey yapmak istemiş, sonunda da bu kitaba dâhil etmiş.