"Song Exploder" podcast serisi ekrana taşınırsa...

Hrishikesh Hirway’in uzun süredir devam eden, detaylı mı detaylı podcast serisi Song Exploder, bir Netflix belgesel dizisine evrildi. Podcast bölümlerinde olduğu gibi, müzisyenlerin şarkılarının ardındaki hikâyeleri analiz edecek belgesel serisi, 2 Ekim’de Netflix’te olacak.

Paylaşılan fragmanda ilk sezonda Alicia Keys, Lin-Manuel Miranda, R.E.M. ve Ty Dolla $ign gibi isimlerin yer alacağını görüyoruz. Her müzisyen kariyerinin önemli bir parçası, Song Exploder’da mercek altına alınacak. Alicia Keys’in “3 Hour Drive”ı ve Lin-Manuel Miranda’nın Hamilton’da yer alan “Wait For It”i gibi.


Hirway, müziğe duyduğu heyecanı, “Gençken, odamda oturup müzik dinlerken şarkıların sözlerine, albümlerin kartonetlerine o kadar kendimi kaptırırdım ki kendimi neredeyse o müzisyenlerin hayatını yaşıyor gibi hissederdim” sözleriyle açıklıyor. “Bu yaşadığım en inanılmaz histi ve Song Exploder ile bu hissi alıp daha da ileri gitmek istedim. Bunu bir televizyon şovuna dönüştürmek çok heyecan verici çünkü bu iş bana kendimi müziğe ve müziğin ardındaki fikirlere hayal ettiğimden çok daha derin bir şekilde kaptırma şansı veriyor.” 

Song Exploder podcast serisi 2014’te başladı ve geride kalan altı yılda 192 bölüm yayımlandı. Hirway’in geçmişteki konukları arasında Metallica, Iggy Pop, Fleetwood Mac, St. Vincent ve Tame Impala gibi isimler var. Geçtiğimiz haftalarda da Kelly Lee Owens, Black Pumas ve Waxahatchee’nin konuk olduğu bölümler eklendi.

Netflix’in yakın gelecekte programına Blackpink ve Woodstock belgeselleri ile Broadway müzikali The Prom‘dan bir uyarlama da dâhil olmak üzere birçok farklı müzik projesi katacak olduğuna da dikkat çekelim.

Yazı: Bensu Arslan