Sonos Radio Thom Yorke seçkisiyle görkemli açılışını yaptı

Kendi yayın hizmetini ücretsiz olarak başlatan Sonos Radio, müzisyenler küratörlüğünde ilerleyecek özel programlarla geliyor. Radiohead öncüsü Thom Yorke, Alabama Shakes’in solisti ve gitaristi Brittany Howard, Talking Heads üyesi ilham verici müzik insanı David Byrne ve son yıllarda müzikal üretimlerinin yanı sıra Third Man Records’la müzik yayını alanında da adından söz ettiren Jack White kendi istasyonlarıyla Sonos’ta olacak. 

An itibariyle yalnızca Sonos ürünlerinden dinlenebilien radyonun lansmanı Thom Yorke’un 24 saatlik “Absence Thereof” programıyla yapılıyor. Yorke, programının delice karmaşık ya da zarif, basit, şiddetli, dağınık, ağır ya da hafif, onu büyüleyen, hareket ettiren, tedirgin eden ve ona meydan okuyan, yeni kapılar açan bir seçki içereceğini söylüyor. Yeni istasyon hakkında yaptığı açıklamada COVID-19 karantinasını işaret ederek  “Kapıların ardında geçirdiğimiz bu zamanlarda umarım bu hoş bir temas ve kaçış sağlar… Ve belki de duvarların oldukça hızlı kapanmasını durdurur” diyor.

Önümüzdeki haftalarda yayında olacak Howard ise kişisel müzik eğitimine hem ilham veren hem de bilgi veren en eski anılarından şarkıları bir araya getirecek. Byrne radyoya, güncel sürümlerden ve tematik film müziklerinden Türkçe pop müziğine kadar uzanan derlemesiyle katılacak. Ayrıca Sonos, her çarşamba günü, özel bir yayınla Angel Olsen, JPEGMAFIA, Jamila Woods, Vagabon, Soccer Mommy ve Whitney gibi en yenilikçi sanatçılarından birinin küratörlü programını içerecek.

Sonos Radio, bugün (22 Nisan Çarşamba) kullanıma sunulan yazılım güncellemesi aracılığıyla tüm Sonos ürünlerinde kullanılabilir olacak. Ancak, lansman sırasında, iHeartRadio ve TuneIn tarafından desteklenen küresel radyo seçeneği küresel olarak dinlemeye açık olsa da, ücretsiz olarak 60.000 farklı istasyondan 100’den fazla akış seçeneği sunacak olan Sonos Radio’nun orijinal ürünlerinin, şimdilik sadece ABD, Kanada, İngiltere, İrlanda ve Avustralya’da mevcut olduğunu ekleyelim. Sonos, ilerleyen zamanlarda kullanılabilirliğini genişletmeyi planlıyor. Yayınların Türkiye’den daimi erişiminin ne zaman başlayacağı da şu an için merak konusu.

Yazı: Mine Metin