SOPHIE’nin ismi yeni keşfedilen gezegene verilsin!

30 Ocak 2021 günü aramızdan ayrılan avangart pop bestecisi ve prodüktör SOPHIE’nin anısını yaşatmak için fazlasıyla isabetli görünen bir kampanya başlatıldı. Hayranlar, NASA’nın, 2020 başlarında keşfedilen TOI 1338 b gezegenine SOPHIE’nin isminin vermesini istiyor.

Kampanyayı başlatan Christian Arroyo’nun çıkış noktası, SOPHIE’nin 2018 tarihli albümü OIL OF EVERY PEARL’S UN-INSIDES’ın kapak görseli. Nitekim kapakta SOPHIE’nin ardında görülen desenler, gezegenden paylaşılan fotoğraflara fazlasıyla benziyor. Arroyo’nun kampanya için açtığı sayfada kaleme aldığı mektupta, müzisyenin LGBTİ+ komünitesi için büyük bir ilham kaynağı olduğuna vurgu yapılıyor. Hedeflenen kişi sayısı 75 bin ve bu haber yazıldığı sırada 53 bin kişiye yaklaşılıyor. İmza kampanyasına buradan ulaşabilirsiniz. 

TOI 1338 b

NASA’ya isimlendirilmesi için çağrıda bulunulan gezegenin keşfedilme hikâyesi de ilgi çekici. 17 yaşındaki Wolf Cukier, TOI 1338 b gezegenini keşfeden kişi. Geçen yıl NASA’daki lise stajının üçüncü gününde, kendisine Güneş sisteminin dışındaki gezegenleri bulmak için tasarlanan TESS uydusundan gelen verilere bakma görevi veriliyor.

Farklı bir sinyal tespit ediyor ve bunu çalışmadan sorumlu üstüyle paylaşıyor. Sinyalin ait olduğu gezegen, Dünya’dan yaklaşık 6,9 kat daha büyük. Gezegenin Wolf’tan hareketle Wolftopia olarak isimlendirilmesi önerilmiş ama genç kâşif bunu istememiş.