Sounding Off: Ses tasarımcısı kadınlar için açık çağrı

Yazı: Sevda P. Yıldız

6-7 Mayıs’ta Bilkent Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşecek Sounding Off, ses ve müzik tasarımına ilgi duyan kadınları medya sektöründeki iş olanakları hakkında bilinçlendirme hedefiyle kurgulanmış bir çalıştay. Son başvuru tarihi 27 Mart.


Sounding Off, Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarımı Bölümü ve Amerika Birleşik Devletleri Türkiye Büyükelçiliği ortaklığıyla hazırlandı. Programın hedefi görsel-işitsel medya için müzik ve ses tasarımı alanına ilgi duyan kadınlara ulaşmak; onlara sektörle ilgili rehberlik edebilmek, ilham, bilgi ve cesaret verebilmek. Özellikle streaming platformlarının yaygınlaşmasıyla medya sektörü genişledi, görsel tasarımcılara ihtiyaç büyüdüğü gibi müzik ve ses tasarımının her türlüsüne de ihtiyaç artmakta. Bu çalışmayı değerli kılan detaylardan biri, her sektörde olduğu gibi burada da istihdamdaki cinsiyet eşitsizliğini azaltma motivasyonu: “Sounding Off programı, geleceğin kadın ses tasarımcıları, ses mühendisleri ve film müziği bestecilerine endüstrinin işleyişi hakkında bilgi vermeyi, mesleki ilerlemelerine katkı sağlamayı amaçlıyor.”

Çalıştay oldukça cazip; gerek açıklamaları, gerek içeriği ve akışı iyi hazırlanmış. Projenin örgördüğü konu başlıkları; ses ve görüntü ilişkisine dair teorik fikirler, görsel medyada ses kullanımı, ses prodüksiyonu ve post-prodüksiyon iş akışına dair fikirler, görsel medya sektöründe ses ve müzik alanında ilerlenebilecek kariyer seçenekleri, Türkiye ve ABD’deki eğitim imkânları, kariyer alanına dair profesyonel destek. 15 kişilik kapasiteyle gerçekleşecek Sounding Off, katılımcıların konaklama ve ulaşım masraflarını da karşılayacak. İki gün boyunca yüz yüze gerçekleştirilmek üzere hazırlanmış proje, sektörün profesyonelleri ve uzman akademisyenlerinin oluşturduğu bir ekip tarafından verilen seminerlere ve atölyelere katılma imkanı sağlıyor. 

Programın küratörlüğünü Audio Engineering Society (AES) eski başkanı ve komite üyesi Ufuk Önen ile Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım bölüm başkanı Andreas Treske üstleniyor. John Krivit, Valeria Krachunova Popova, Aleyna Seymen, Aslı Yalçın ve Ayda Su Zimmermann konuşmacılardan şu âna kadar duyurulmuş olanlar. Başvurularda aranan kriterler, başvuru formu ve programla ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler buraya tıklayabilir. Programa yönelik sorularınızı [email protected] adresine iletebilirsiniz.