South Park filmlerinin ilkinde büyük bir sürpriz var

Geçtiğimiz yaz South Park yaratıcıları Trey Parker ve Matt Stone, ViacomCBS’le dizinin 30. sezona uzanan (2027’ye kadar) bölümleriyle ilgili yeni bir anlaşmaya varmış, pakete 14 yeni filmin (!) de dâhil olduğu duyurulmuştu. Filmler önümüzdeki yedi yıla yayılacak ve hepsi Paramount+’ta yayımlanacak.South Park: Post Covid isimli ilk film, 25 Kasım’da yayımlanacak ve dizinin karakterlerinin normalleşme deneyimlerine odaklanacak. “Programımız için de aynısı geçerli, biz de normale dönmeye çalışıyoruz” demişti açıklamasında Trey Parker. Yaratıcılardan Matt Stone ise filmlerin televizyona uygun formatta kurgulandığını ve Paramount+’ın bu yaklaşımıyla diğer streaming servislerinden ayrışmak niyetinde olduğunu söylüyor. Bu uzunca maceraların büyük olacağını fakat sinema filmi kıvamında bir iş beklenmemesi gerektiğine dikkat çekiyor.

14 filmin ilkinden paylaşılan 40 saniyelik fragman, yaklaşık 30 yıldır yayın hayatını sürdüren seride daha önce deneyimlemediğimiz şeyler göreceğimize işaret ediyor. Kyle, Kenny, Stan ve Cartman’ı birer yetişkine evrilmiş olarak izleyeceğiz. Yıllar geçse de dünya hâlâ COVID’in etkileriyle boğuşuyor ne yazık ki. Randy Marsh’ın yaş almış hâli de fragmanda bizi selamlıyor.

South Park’ın gündemi, dünyanın gündemi

Her daim gezegenin gerçek gündemine kafa yoran içeriklerle karşımıza çıkan South Park’ın küresel pandemiyi nasıl ele aldığının ilk ipuçlarını, mart ayında yayımlanan The Vaccination Special” bölümünde almıştık. Filmlerin de benzer bir yaklaşımla dünya gündemini takip edip etmeyeceği şu an için merak konusu ama başlangıç bu yönde ilerleneceği intibası yaratıyor.

İkinci filmin de sene bitmeden platforma ekleneceğini de belirtmekte fayda var. Parker – Stone ikilisinin gündeminde bir 3D South Park oyunu olduğu da biliniyor. Daha önce Ubisoft iş birliğiyle iki oyun yayımlanmıştı fakat yenisiiçin oluşturulan güç birliğinde Ubisoft’un ismi geçmiyor. Şu an için yalnızca South Park evreninde geçeceğini bildiğimiz oyunun finansmanı Parker ve Stone tarafından karşılanacak. Bu yaratıcı anlamda daha özgür olacakları bir alan aradıklarına işaret ediyor olabilir.