Spider-Man: Across the Spider-Verse’ten ilk fragman

Yazı: Güven Yalın

Paralel evrenlerdeki Spider-Man karakterlerini buluşturan Spider-Man: Into the Spider-Verse’ün yakaladığı başarının ardından izleyeceğimiz iki devam filminden ilki, 2 Haziran 2023’te vizyona girecek. Seslendirme kadrosunda Shameik Moore, Hailee Steinfeld, Oscar Isaac, Issa Rae, Jason Schwartzman, Bryan Tyree Henry, Shea Whigham, Daniel Kaluuya gibi isimleri buluşturan Spider-Man: Across the Spider-Verse, ilk fragmanıyla karşımızda. 

İlk filmden birkaç yıl sonra gerçekleşen olayları konu edecek Spider-Man: Across the Spider-Verse. Miles Morales ve Gwen Stacy’nin yeniden buluştuğuna ve biraz yaş aldıklarına tanık oluyoruz fragmanda. Yeni saç kesimleri de dikkatlerden kaçmıyor elbette. Brooklyn’de süper kahraman olarak kabul görmüş Miles morales; gittiği her yerde alkışlarla ve coşkuyla karşılanıyor. 

Fragmanda onlarca Spidey varyantı görülmekte. Marvel Zombies vs. Army of Darkness çizgi romanından Werewolf Spider-Man ya da Future Foundation arkındaki kostümüyle karşımıza çıkan bir başka Spider-Man gibi, Marvel fanlarını heyecanlandıran nüanslar mevcut. HBO dizisi Insecure ile tanıdığımız Issa Rae’nin seslendirdiği Spider-Woman (Jessica Drew) da ilk kez bu fragmanda beliriyor; Vulture’a benzeyen bir kötüyle kapışmakta.

İlk filmin finalinde tease edildiği gibi Miguel O’Hara yani Spider-Man 2099, yeni maceranın baş karakterlerinden biri olacak. Fragmanda bu karakterin yeni bir Spidey yaratma girişimlerine dair de ipuçları var.

Sony’nin Spidey’e buram buram çizgi roman kokan bir bakış getirdiği animasyon harikası Spider-Man: Into The Spider-Verse büyük övgüler toplamış, En İyi Animasyon Film dalında bir de Oscar kazanmıştı. İkinci film için belirlenen vizyon tarihi COVID-19 sebepli rötarların ardından 2023’e ertelendi ve hâliyle beklentiler büyümeye devam etti.

Joaquim Dos Santos, Kemp Powers ve Justin K. Thompson üçlüsünün yönetmen kredisini paylaştığı Across the Spider-Verse için binden fazla animasyon sanatçısının çalıştığı biliniyor. Senaryo ise Phil Lord ve Chris Miller tarafından yazılmış. Serinin üçüncü halkası olacak Beyond the Spider-Verse için belirlenen yayın tarihi de 29 Mart 2024.