“Spider-Man”, Jamie Foxx, Electro ve akıllarda beliren soru işaretleri

Marvel Studios, Spider-Man’in azılı düşmanlarından Electro karakterini serinin sıradaki filminde geri döndürme planları yapıyor. Karakteri bir kez daha Jamie Foxx canlandırabilir.

Foxx, en son 2014’te, Marvel – Sony ortak yapımı The Amazing Spider-Man serisinin son filminde Electro rolüyle kamera karşısındaydı. Serinin iptal edilmesinin ardından Marvel Studios, “Phase 3” olarak adlandırılan dönem için yeni bir seriye başlamıştı. Peter Parker olarak Tom Holland’ı izlemiştik. Homecoming ve Far From Home adlı iki filmin ardından Spider-Man serisinin rafa kaldırılacağı açıklanmıştı. Fakat sonrasında bunun Tom Holland ve o dönem Warner Bros. CEO’su olan Bob Iger arasında geçen şakalı bir telefon konuşmasına dayandığı ortaya çıkmıştı ve serinin üçüncü filmle “Phase 4”a dâhil edileceğini öğrenmiştik.

Henüz ismi ve olay örgüsü açıklanmayan yeni Spider-Man filminde Electro rolü için Jamie Foxx’un isminin gündeme gelmesi kafalarda birkaç soru işaret yarattı: Bu bir multiverse haberi mi yoksa eskiden ele alınmış bir karakterin yeniden kullanılması mı? Tobey Maguire’lı Spider-Man üçlemesinde gazeteci J. Jonah Jameson’ı canlandıran JK Simmons aynı rolle 2019 yapımı Far From Home’daydı. Bu da kimilerine göre multiverse ihtimalini güçlendiriyor. Hatta multiverse olma konusunu değerlendiren kimi fanlar, başka seriler için de benzer senaryolar için dileklerini dillendirmeye başlamış durumda. Örneğin, Disney’in satın alma işlemleri ile iptal edilen Netflix yapımı Daredevil ve Punisher gibi sevilen dizilerin Disney+ üzerinden geri dönebilmelerine dair umutlar tazelendi.

2014 yapımı film ve Jamie Foxx’un Electro performansı karışık eleştiriler toplamıştı. Sonraki dönemde Foxx, büyük bütçeli yapımlarda rol almaya devam etti. Şimdi kendisi merakla beklenen Pixar animasyonu Soul’un seslendirme kadrosunda. Ayrıca Todd McFarlane’in kült karakteri Spawn’u yeniden beyazperdeye taşıyacağı filmin başrolünde de onu izleyeceğiz.

Yazı: Biçem Kaya