Spike Jonze sessizliğini bir dizi projesiyle bozuyor

Spike Jonze, kendisine En İyi Senaryo dalında Oscar adaylığı getiren son uzun metraj filmi Her’ü (2013) çekeli az buz değil, neredeyse 10 yıl oldu. Geçen bu süreçte kariyerine müzik klipleri, reklam filmleri ve kısa metrajlarla yön veren yönetmen; pek sevdiği gruba adadığı Beastie Boys Story’yi (2020) son olarak çekmiş, Apple TV+ kataloğuna giriş yapan belgesel beş dalda Emmy adaylığı elde etmişti. Jonze iki yıl süren sessizliğini sürpriz bir projeyle bozmaya hazırlanıyor gibi görünüyor.

The Hollywood Reporter’ın eski editörlerinden Matthew Belloni’nin ilk kez Puck News’ta dillendirdiğine göre, yaratıcılığını Spike Jonze’un üstleneceği bir dizi projesi için Netflix ile el sıkışılmış. Şimdilik öğrendiklerimiz bu kadarla sınırlı olsa da yakında yeni bilgilerin paylaşılacağını öngörmek zor değil. Yönetmenin bir dizi için (Double Rush) en son kamera arkasına geçmesi 1995’te tarihleniyor ancak senarist ve yapımcı kadrosunda yer almadığı hesaba katılınca, yaklaşan projenin kendisinin vizyonuyla hayat bulacak ilk dizi olacağını söylemek yanlış olmaz.

Martin Scorsese (The Irishman), Jane Campion (The Power of the Dog), Alfonso Cuarón (Roma), Bong Joon-ho (Okja) gibi nice auteur Netflix çatısı altında üretim yapmışken, Spike Jonze’un da seçimini bir bu yönde kullanması şaşırtıcı değil elbette. Öte yandan birçok önde gelen yönetmenin, dijital platformların yayın politikaları hakkında sık sık dillendirdikleri eleştirileri de mevcut. Geçtiğimiz sene Harper’s Magazine’in mart sayısına konuk olan Martin Scorsese, “her şeyin izleyiciye eşit bir oyun alanında sunulmasının” demokratik gibi görünse de öyle olmayan bir durum yarattığını söylemiş; daha önce izlediklerimize dayanarak öneriler hazırlayan algoritmaların, sinema sanatına ciddi zararlar verebileceğinden bahsetmişti. Açıklamasının satır başları tek tıkla okunabilir.