Spoon bu kez Adrian Sherwood’lu dub rüyalarında

1993’ten bu yana sırtını alternatif rock estetiğine yaslayarak her albümüyle başka yöne kulaç atan Spoon, beş yıllık aranın ardından geçtiğimiz şubat ayında Lucifer on the Sofa isimli, tam 10. uzunçalarını yayımladı. Son albüm Hot Thoughts’un (2017) ardından rota yeniden oluşturulmuş tabii. Bu kez başrolde sözlerin yer aldığı daha sade, hatta daha alışılmış şarkı formlarıyla nitelikli bir modern rock albümüyle çıkageldiler.

Lucifer on the Sofa’yı takiben albüme girmemiş kimi b yüzü kayıtlarını ve remiksleri paylaşan Spoon, şimdi de albümdeki parçaların dub versiyonlarını bir koleksiyonda bir araya getiriyor. 4 Kasım’da yayımlanacak albüme Lucifer on the Moon ismi verilmiş. Parçaların yeni versiyonları için de Lee “Scratch” Perry, Mark Stewart gibileriyle çalışmış dub öncüsü İngiliz prodüktör Adrian Sherwood’la ortaklaşmış Spoon.

spoon lucifer on the moon

Solist Britt Daniel; remiks projesi için iletişime geçtiği On-U Sound kurucusu Adrian Sherwood’a parçalara dilediği eklemeleri yapması ve bu süreçte de eski usul bir yaklaşım benimsemesi yönlendirmesinde bulunmuş. Lucifer on the Moon projesinin habercisi olarak “On the Radio” şarkısının Adrian Sherwood versiyonu dinlemeye açıldı. Britt Daniel’ın bu seneki turne görüntülerinden oluşturduğu bir video klip de var. Buradan izlenebilir.

Prodüktörlüğünü, daha önceleri Adele, Queens of the Stone Age ve Harry Styles ile de çalışmış olan Mark Rankin’in üstlendiği, Matador Records etiketli Lucifer on the Sofa albümünün yaratım sürecini, Bant Mag. No:78’de Spoon’un gitarist ve klavyecisi Alex Fischel’den dinledik. Cem Kayıran’ın röportajı buradan okunabilir.