Spor giyimin şıklık üzerinden tanımı yeni Y-3 koleksiyonuyla bir kez daha karşınızda

adidas’ın en başarılı iş birliklerinden biri Japon tasarımcı Yohji Yamamoto’yla 2003 yılında başladıkları “Y-3” ortaklığı. Spor giyimin şık ve zarif olabileceğini ispatlayan Y-3 serisinin 15 yılı geçen serü<veninin en yeni tasarımları, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Paris Moda Haftası kapsamında görücüye çıktı.


Moda dünyasında yakın geçmişe damgasını vuran “athleisure” akımının ilk temsilcilerinden biri olarak kabul edilen Y-3, 50 bin adet üretilen ilk modelinin anında tükenmesiyle  yankı uyandırmıştı. Yine Paris Moda Haftası’nda dünyaya tanıtılan ve ardından başarı ivmesi yükselerek devam eden seri, Yohji Yamamoto’nun koleksiyonlarından aşina olduğumuz avangart tasarımları adidas’ın konfor ve performansı ön plana çıkaran yaklaşımıyla bir araya getiriyor.

yohji10
yohji7

Paris’in merkezinde bir garajda gerçekleşen ve katılımcılar arasında Pusha T ve Jonah Hill gibi isimlerin de yer aldığı defileyle tanıtılan Y-3 A/W ‘19 koleksiyonu, Yamamoto’nun adidas’la birlikte önceden hazırlamış olduğu serilerdeki siyah-beyaz hakimiyetini yine merkezine alıyor ve araya farklı donuk renkler eklemeyi de ihmal etmiyor. Yamamoto’nun bu koleksiyondaki çıkış noktası tasarım kariyerinin önemli bir kısmını kapsayan ve kendisine ilham veren üç dönem: 70’ler, 80’ler ve 90’lar. adidas’ın sportif dünyasına beyzbol formalarını andıran parçalar ve sporcu şapkası tasarımlarıyla selam duran Y-3, zamanlararası yolculuğundan karakteristik modeller çıkarmayı başarıyor. İkonik adidas eşofman takımı modellerine de yenilikçi bir yaklaşım getiren yeni Y-3 koleksiyonunun yıldızı ise Yamamoto’nun özel dokunuşlarıyla karşımıza çıkan The ZX Torsion sneakerları oldu.

yoji8
yohji9

Bir spor kulübünün özel tasarımıymış gibi görünen farklı eşofman takımı modelleri, Y-3’ün sonbahar / kış 2019 koleksiyonunun göz alıcı yeniliklerinden bir diğeri. Bu koleksiyondaki parçalarda bulunan adidas logosunun kullanımında yapılan değişiklikler ve grafik anlamda yenilikler göze ilk çarpan detaylar arasında. Yohji Yamamoto – adidas iş birliği, Paris Moda Haftası’nın bu sene de en çok konuşulan koleksiyonlarından biri oldu. Ardından Tokyo’da da bir lansmanı yapılan koleksiyon, Y-3 serüveninde alışık olduğumuz taze tasarımların devamı niteliğinde yeni bir sayfa açacak gibi görünüyor.

Y-3 Men's Fall 2019
Y-3 Men's Fall 2019
Y-3 Men's Fall 2019