Squid Game gerçek bir yarışmaya ilham olursa

Milyonlarca seyirciye ulaşarak Netflix tarihinin en popüler içeriklerinden biri olmayı başaran Squid Game, Güney Kore topraklarından çıksa da özellikle okyanusun öteki tarafında büyük alkış toplamış; Amerikan Film Enstitüsü, Altın Küre, Gotham, Bağımsız Ruh, Eleştirmenlerin Seçimi gibi farklı ödül gruplarının radarına girmeyi başarmıştı. Yayımlandıktan kısa süre sonra 90 ülkede en çok izlenen yapım oldu, tüm dünyada 142 milyon haneye sızdı Squid Game.

Geçtiğimiz günlerde -şaşırtıcı olmayacak biçimde- diziye 2. sezon onayı veren Netflix, şimdi de Squid Game’den esinlenerek yaratılan bir yarışma programını duyurdu: Squid Game: The Challenge. Karşımızda televizyon tarihinin en büyük yarışma programı var zira 4.56 milyon dolarlık büyük ödül için 456 oyuncunun kıyasıya rekabet edeceği söyleniyor. Duyuruda, orijinal yapımın aksine kimsenin zarar görmeyeceğinden; elenen yarışmacıların kaderinin eve eli boş dönmek olacağından bahsedilmiş. 10 bölümden oluşacak ve İngiltere’de çekilecek ilk sezonda yer almak isteyenlerin başvuruları SquidGameCasting.com adresinde kabul ediliyor. Front Man için arayışlara devam edildiği de gelen bilgiler arasında.

Yaratıcısı Hwang Dong-hyuk’un kapitalizm eleştirisi olduğunun altını sıkça çizdiği Squid Game’den böyle bir proje üretilmiş olması, nereden bakılırsa bakılsın ironik. Henüz izlememiş olanlar için Squid Game, boşanmış ve borç batağından kurtulamamış bir şoförün, büyük bir nakit ödül şansı için bir dizi çocuk oyunu oynamaya davet edilmesiyle başlıyor. Seong Gi-hun, teklifi kabul ederek bilinmeyen bir yere götürülüyor ve kendisini benzer büyük borçlara sahip 455 diğer oyuncu arasında buluyor. Yeşil renkli eşofmanlar giydirilen oyuncular, Front Man tarafından denetlenen oyunlar esnasında, kırmızı tulumlu ve maskeli korumalar tarafından her daim gözetim altında tutuluyor. Oyuncular kısa süre sonra bu oyunlarda kaybetmenin ölümleriyle sonuçlandığını keşfediyor.

Oyuncu kadrosunda Lee Jung-jae, Park Hae-soo, O Yeong-su, Wi Ha-joon, Jung Ho-yeon, Heo Sung-tae, Anupam Tripathi ve Kim Joo-ryoung gibi isimlerin yer aldığı Squid Game’in 74. Emmy Ödülleri’nde de bolca adaylık toplaması bekleniyor.