Toby Haynes, “Sandman” dizisinin yönetmen kadrosunda

Neil Gaiman’ın 30 yılı deviren fantastik çizgi roman serisi Sandman’in dizi uyarlaması için nefesler tutuldu. Uzun yıllar farklı yönetmenlerin “tutku projesi” olarak gündeme getirdiği film uyarlamaları peşi sıra rafa kaldırıldıktan sonra Gaiman’ın da yaratıcı kadrosunda yer aldığı bir Netflix dizisi için çalışmalar başlamıştı. Dizinin ilk sezon yönetmen kadrosunda yer alacak isimlerden ilki de belli oldu.

Rüyalar kralı Morpheus ve diğer Sonsuzların büyülü dünyasına dalacağımız dizinin yürütücü yapımcıları arasında Neil Gaiman’la birlikte David S. Goyer ve Allan Heinberg’ün yer alacağı biliniyor. Çeşitli bölümlerde yönetmen koltuğuna geçeceği açıklanan ilk isim de Sandman hayranlarının uyarlamaya dair umutlarını yeşerten cinsten. Doctor Who’nun Matt Smith’li döneminde birçok bölümü ve Black Mirror serisinin de fan favorilerinden USS Callister bölümünü çekmiş Toby Haynes, Sandman için kamera arkasına geçecek. İngiliz sinemacı, Amazon’un merakla beklenen Utopia dizisinin de dört bölümünün yönetmeni.

Sandman anlatısının başlangıcı olan Preludes and Nocturnes’dan yola çıkarak çekilecek ilk sezon 10 bölümden oluşacak. Geçtiğimiz haftalarda diziye dair açıklamalar yapan Gaiman, Sandman’in fantastik dünyasını 21. yüzyıla taşıyacakları bir senaryo üzerine çalıştıklarını dile getirmişti.