Euphoria, Licorice Pizza ve bu hafta başka ne izlesek?

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Paul Thomas Anderson’ın bu kez kamerasını 70’ler California’sındaki iki gence çevirdiği Licorice Pizza, daha yetişkin bir atmosfere ve daha “karanlık” olay örgüsüne sahip olduğu söylenen yeni Euphoria bölümleri, Asghar Farhadi’nin Cannes’da Jüri Büyük Ödülü’ne uzanan son işi Ghahreman, şimdiye kadarki en büyük format değişikliğinin yaşanacağı 14. RuPaul’s Drag Race sezonu ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.


VİZYON
Licorice Pizza
(7 Ocak)

Nedir: 15 yaşındaki lise öğrencisi Gary Valentine, okullarına gelen bir fotoğrafçının asistanı olan 25 yaşındaki Alana Kane’e “Seni unutmayacağım. Tıpkı senin de beni unutmayacağın gibi.” diyor. İlk aşkın aldatıcı yolculuğunu kolay kolay unutmak ne mümkün. Amerikan sinemasının en kıskanılası filmografilerinden birine sahip olan Paul Thomas Anderson’ın son harikası; Alana ile Gary 70’ler California’sında büyüyüp hayatı öğrenir ve aşkı tadarken aralarındaki ilişkinin dinamiklerini çıkış noktası belliyor.

Neye benzer: Yönetmen iki ilham kaynağı olduğunu söylemekte. Biri, Star Wars öncesi George Lucas kariyerinin en önemli duraklarından American Graffiti (1973). Diğeri ise 80’lerin pek sevilen gençlik filmlerinden Fast Times at Ridgemont High (1982).

Kimler var: Anderson, bir süredir müzik videoları için kamera arkasına geçtiği HAIM kardeşlerin en küçüğü Alana Haim ve çok erken kaybettiğimiz Philip Seymour Hoffman’ın oğlu Cooper Hoffman’ı yanına almış. Kadronun deneyimli yüzleri ise Sean Penn, Bradley Cooper, Tom Waits, John C. Reilly, Maya Rudolph ve Benny Safdie.

PRÖMİYER
Euphoria – 2. sezon 
(HBO, 9  Ocak)

Nedir: Aynı adlı İsrail dizisinden uyarlanan Euphoria; uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele eden lise öğrencisi Rue ve yakın çevresinin yaşadıkları travmaları, ergenlik sancılarını, kimlik arayışlarını izletmeye devam ediyor. Büyüleyici görsel ve işitsel tasarımının yanı sıra, ele aldığı meseleleri işlerken oto-sansürden uzak durmasıyla, türünün diğer örneklerinden ayrılmakta. Ekipten gelen çeşitli demeçler, daha yetişkin bir atmosfere sahip ve çok daha karanlık bir sezonun bizi beklediğine işaret ediyor.

Neye benzer: Televizyonun Skins, As If, Skam gibi prestijli “coming of age” örnekleri.

Kimler var: Geçtiğimiz Emmy ödüllerinin drama kanadında En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanan ve bu kategoride heykelcikle buluşmuş en genç oyuncu olarak tarihe geçen Zendaya başrolde.

Kulüp – 2. kısım
(Netflix, 6 Ocak)

Nedir: 1955 İstanbul’unda toplumun bambaşka kesimlerinden karakterleri bir gece kulübü çatısı altında buluşturan Kulüp’ün ekran yolculuğunda ikinci perdedeyiz. Selim kostüm ve sahne şovlarında şatafatın dozunu yükseltirken, Orhan ondan daha “ölçülü” ve “normal” bir performans talep ediyor. İsrail’e gitmekten vazgeçen Raşel, İsmet’e bir şans daha vermek niyetindeyken; Matilda ise bu ilişkinin bir geleceği olmadığı konusundaki kararlılığını sürdürmekte. Gelecek bölümler, 6-7 Eylül 1955 İstanbul pogromunu da es geçmeyecek.

Neye benzer: Bir gece kulübünde yolları kesişip ortak geçmişleriyle hesaplaşanlar denince aklımıza ilk gelen örneklerden biri Christian Petzold harikası Phoenix oldu.

Kimler var: Köklü bir televizyon geçmişi bulunan Zeynep Günay Tan ve bir dijital platform için hazırlanmış ilk Türkiye yapımı proje olan Masum’u çeken Seren Yüce, rejide güçleri birleştirmiş. Gökçe Bahadır, Salih Bademci, Asude Kalebek, Metin Akdülger ve Barış Arduç’un yer aldığı oyuncu kadrosu parlıyor.

BUNLAR DA VAR!
Gözden kaçmasın
Ghahreman / A Hero (Vizyon: 7  Ocak)

Ahlaki çıkmazları didiklerken güçlü karakter çatışmaları sunan filmleriyle kalplerde taht kuran Asghar Farhadi için dönüş zamanı. Şiraz’da konumlanan filmiyle bir kez daha Oscar tahminlerine girip Cannes’da Jüri Büyük Ödülü’ne uzanan İranlı auteurün odağında; ödenemeyen bir borç yüzünden hapis cezası çeken Rahim, onun serbest kalma umutları, düğümlü fırsatları ve toplumsal ahlakla olan yüzleşmeleri var. Kahramanlık miti deşilirken, bolca muamma ve empati sağanağı da pakete dâhil.

RuPaul’s Drag Race – 14. sezon (VH1 / Paramount+, 7 Ocak)

Hem orijinal seri hem de farklı ülkelerden uzantılarıyla RuPaul’s Drag Race 2021 boyunca sürekli yeni içerikler üretti. 2022’yi de ABD serisinin tam 14. sezonuyla açıyor Mama Ru ve ekibi. Bu sezonun şimdiye kadarki en büyük format değişikliklerini beraberinde getirdiğine işaret eden tanıtım klipleriyle merak dozu çoktan arşa çıktı. İki trans kadın yarışmacı ve bir cis erkek yarışmacıyla kapsayıcılık anlamında da sevindiren adımlar devam ediyor. İlk tanıtımlarda dikkatimizi en çok çeken drag queenleri de buraya bırakalım: Kornbread Jeté, Willow Pill ve Daya Betty.

The Tender Bar (Amazon Prime, 7 Ocak)

Bir kez daha yönetmen koltuğunu devralan George Clooney’nin J.R. Moehringer’ın Pulitzer ödüllü romanından hareketle çektiği The Tender Bar, hem bir büyüme öyküsü hem de kendini iyi hisset filmi. Baba figürü arayışında olan J.R., çareyi favori -ve tek- amcası Charlie (Ben Affleck) ile onun barındaki arkadaşlarında buluyor. Oğluna kendisine verilmemiş fırsatları sağlamaya çalışan annesi ve isteksizce destekçi büyükbabasının anlatıları öyküye paralel ilerlerken; biraz gözyaşı, biraz tebessüm ve bolca nostalji vadediliyor.

This Is Us – 6. sezon (NBC, 4 Ocak)

Birbirine fazlasıyla bağlı üç kardeş, hayattaki mücadeleleri ve harika ebeveynlerini anlatırken, göz pınarlarını kurutmayı görev edinen This Is Us için final vakti geldi çattı. Geçtiğimiz beş sezon boyunca En İyi Dizi kategorisine sızmayı başarıp kadronun neredeyse hepsine Emmy adaylığı kazandıran seri; kardeşlerin geçmişteki travmalarına, arayışlarına, hayatlarına verdikleri yeni yönlere ortak edecek ve bir kez daha peçete stoklarını tükettirecek.

* Women of the Movement (ABC, 6 Ocak)

* The King’s Man (Vizyon: 7 Ocak)

* Search Party – 5. sezon (HBO Max, 7 Ocak)

* Kenan – 2. sezon (NBC, 3 Ocak)

* 4 metà / Four to Dinner (Netflix, 5 Ocak)

* Good Sam (beIN CONNECT, 10 Ocak)

Mon Oncle
Hâlâ izlemediyseniz

* Mon Oncle (MUBI, 6 Ocak)

* Her (BluTV, 5 Ocak)

* Ras Vkhedavt, Rodesac cas Vukurebt? (MUBI, 7 Ocak)

* Frenzy (beIN CONNECT, 3 Ocak)

* Bacurau (MUBI, 9 Ocak)

* Cosmopolis (BluTV, 4 Ocak)

* Masaan (BluTV, 7 Ocak)

* Fear and Loathing in Las Vegas (beIN CONNECT, 3 Ocak)

* Maudie (beIN CONNECT, 3 Ocak)

* La zona (BluTV, 8 Ocak)