Squid Game fenomeni uzun sürecek gibi

Dünya genelinde milyonlarca seyirciye ulaşarak Netflix tarihinin en popüler içeriği ünvanını kazanan Squid Game aylardır konuşulmaya, tartışılmaya, sosyal medyaya ve arkadaş muhabbetlerine konu olmaya devam ediyor. Güney Kore topraklarından çıksa da özellikle okyanusun öteki tarafında büyük alkış toplayan dizi; Amerikan Film Enstitüsü, Altın Küre, Gotham, Bağımsız Ruh, Eleştirmenlerin Seçimi gibi farklı ödül gruplarının radarına girmeyi başarmıştı. Yayımlandıktan kısa süre sonra 90 ülkede en çok izlenen yapım oldu, dünya genelinde 142 milyon haneye sızdı Squid Game.

Şaşırtıcı olmayacak şekilde bu manzara Netflix’i harekete geçirdi ve hummalı çalışmalar başladı. Daha önce 2. sezonun sinyallerini veren dizinin yaratıcısı Hwang Dong-hyuk, Squid Game 3. sezon için de görüşmelerin başladığını resmen duyurdu. Korea Times’a konuşan Dong-hyuk, hedeflenen tarih dâhil olmak üzere yeni sezonlara dair ipucu vermese de ufuktaki bölümlerin yine büyük ilgi göreceğini öngörmek zor değil.

Henüz izlememiş olanlar için Squid Game, boşanmış ve borç batağından kurtulamamış bir şoförün, büyük bir nakit ödül şansı için bir dizi çocuk oyunu oynamaya davet edilmesiyle başlıyor. Seong Gi-hun, teklifi kabul ederek bilinmeyen bir yere götürülüyor ve kendisini benzer büyük borçlara sahip 455 diğer oyuncu arasında buluyor. Yeşil renkli eşofmanlar giydirilen oyuncular, Front Man tarafından denetlenen oyunlar esnasında, kırmızı tulumlu ve maskeli korumalar tarafından her daim gözetim altında tutuluyor. Oyuncular kısa süre sonra bu oyunlarda kaybetmenin ölümleriyle sonuçlandığını keşfediyor.

Oyuncu kadrosunda Lee Jung-jae, Park Hae-soo, O Yeong-su, Wi Ha-joon, Jung Ho-yeon, Heo Sung-tae, Anupam Tripathi ve Kim Joo-ryoung gibi isimlerin yer aldığı seri, prömiyerini 17 Eylül’de yapmıştı.

2021’den ilgiye değer üç Güney Kore dizisi daha
D.P.

Askerliğin zorunlu olduğu ve iki yıl gibi uzun bir zaman aralığında yapıldığı Güney Kore’de genç bir er olan Ahn Jun-Ho baş karakterimiz. Zorbalığın hüküm sürdüğü bir hiyerarşide, dikkati sayesinde Kaçak Takibi birliğine katılıyor ve asker kaçaklarını yakalama görevi ona veriliyor. Firar edenlerin zorunlu hizmet sırasında dayanmaya çalıştığı acı gerçekler bölüm bölüm ortaya çıkıyor; militarizm eleştirisine, ilgi çekici karakterler ve dinmeyen gerilim duygusu eşlik ediyor.

Hellbound

İnsanların dünya dışı varlıklar tarafından infaz edilmeye başlamasını takiben, ilahi adalet fikriyle kurulmuş bir dini topluluğun ortaya çıkışını ve saldığı korkuyla toplumu etkisi altına alan icraatlerini mercek altına alıyor Hellbound. Dümende Train to Busan’ın devam filmi Peninsula ile Cannes Film Festivali’nin Ana Yarışması’na sızmayı başarmış yönetmen Sang-ho Yeon var.

Move to Heaven

Mesleği olay mahalli temizliği olan, Asperger sendromlu bir genç ve eski bir mahkum olan amcası; ölenlerin hayatlarına dair bilinmeyen öyküleri, geride kalan yakınlarına aktarmaya başlar. Tıpkı D.P. gibi anlatısını, baş kahramanların envai çeşit karakterle etkileşime girmesiyle inşa eden Move to Heaven; yüreklere dokunan, izlerken mendilleri yanınızdan eksik edemeyeceğiniz bir seyir deneyimi.