Squid, Twin Peaks ve bir komodine dönüşmek

Yazı: Aybüke Sanuç

Post-punk, krautrock ve noise estetiklerini harmanlayarak harikalar yaratan Brighton çıkışlı Squid, 2021’de yayımlanan ilk albüm Bright Green Field’in ardından yeni bir uzunçalar için geri sayımda. Yine Warp Records etiketi taşıyacak O Monolith adlı koleksiyona, ikinci tekli “Undergrowth” ile bir adım daha yaklaştık.

Grubun davulcusu ve aynı zamanda vokalisti olan Ollie Judge da yeni teklinin ilham kaynaklarını şöyle özetliyor: “Gerçekten animizme, yani ruhların cansız nesnelerde yaşayabileceği fikrine kapıldım. Twin Peaks izliyordum ve Josie Packard’ın ruhunun bir şifonyerin içine girdiği bir bölüm vardı. Bu yüzden ‘Undergrowth’ öbür dünyada komodin olarak yeniden canlanmam ve cansız bir nesne olarak reenkarne olma düşüncesinin nasıl korkunç olacağı perspektifinden yazılmıştı.” 

Olağanüstü klipleri ile özgün ifade biçimlerini görselleştiren ekip, bu kez bir video oyunu ile karşımızda. Frank Force tarafından tasarlanan ve gitarist Louis Borlaise yönetmenliğinde ortaya çıkan A Tale From O Monolith: Undergrowth adlı sürreel oyunda, Squid groove’u eşliğinde bir komodine dönüşüp jetonları toplamaya çalışıyoruz. Ollie Judge’ın reenkarnasyon hayalleri gibi…

Yeni Squid albümünün prodüktör koltuğunda, grubun altıncı üyesi diyebileceğimiz Dan Carey var. Miks işlemleri ise Tortoise üyesi John McEntire imzası taşıyor. 9 Haziran’da buluşacağımız O Monolith albümünün şarkı listesi ve kapak görseli aşağıda. Şubat ayında yayımlanan ilk tekli “Swing (In a Dream)” de buradan dinlenebilir.

1. Swing (In A Dream)
2. Devil’s Den
3. Siphon Song
4. Undergrowth
5. The Blades
6. After The Flash
7. Green Light
8. If You Had Seen The Bull’s Swimming Attempts You Would Have Stayed Away