CKay kişisel ve romantik ilk albümüyle aramızda

26 yaşındaki Nijeryalı emo-afrobeats yıldızı Chukwuka Ekweani, sahne adıyla CKay’in Afrikalı kökenini gururla sergileyen müzikleri hızla dünyaya yayılıyor. Pop müzikle çocukluk yıllarında tanıştıktan sonra kurduğu hayalleri “Çok küçükken evdeki kumandayı alıp çalan müziklere eşlik ettiğimi hatırlıyorum. Daima bir yıldız olmak istedim.” sözleriyle anlatıyor CKay. Hikâyesi bir arkadaşından prodüksiyon işini öğrenmesi ve müzik alanında ilerlemek için Lagos’a taşınmasıyla sürüyor.

2019’da yayımlanan CKay the First isimli EP ve dünya çapında büyük bir hite dönüşen “love nwantiti”, Nijeryalı müzisyenin bir yıldıza evrilme yolunda attığı ilk büyük adım oldu şüphesiz. Dinleyeni direkt yakalayan nakaratıyla şöhreti Afrika kıtasını aştı; Fransa, Japonya ve ABD gibi ülkelerde de fenomen oldu. Geçtiğimiz yıl yayımlanan Boyfriend EP’si de yine milyonlarla ölçülen dinleme istatistiklerine ulaştı kısa sürede. Şimdiyse sırada ilk uzunçalar var.

CKay, Sad Romance adını verdiği albümünü Warner Music Africa etiketiyle paylaştı. Albümü tanımlarken en sık kullandığı sıfat “kişisel”. Nitekim aşk ve mahremiyet gibi konuları mesele edinen şarkılardan oluşan bir koleksiyon Sad Romance. Albüm boyunca kendini şekillendirmiş, bugünkü hâline ulaşmasına yol açmış romantik ilişkileri masaya yatırıyor CKay. Sözleri, melodileri ve söyleşiyle hikâyeciliğinin evrensel gücünü gözler önüne seriyor.

Bir günlük gibi işlediği 12 şarkılık albümde R&B, Afrobeats ve Amapiano nüanslarından bir kokteyl yapıyor Nijeryalı müzisyen. Çeşitli şarkılarda da heyecan verici iş birlikleri var: Post Malone, Jack Harlow ve Kid Cudi gibileriyle çalışan prodüktör Charlie Handsome, Yeşil Burunlu vokalist Mayra Andrade, Nijeryalı Afropop yıldızı Ayra Starr bu isimlerden birkaçı.

Önden paylaşılan tekliler “you”, “emiliana” ve “mmadu” şimdiden hit mertebesine erişmiş olsa da albümün üzgün romansı çok daha fazlasını vadediyor. “love nwantiti” ile ulaştığı şöhretin ardından, bir anlamda “one hit wonder” olmadığını ispat ediyor bu albümle CKay. Tabii albümün finalinde bir sürpriz de dinleyenleri bekliyor. “love nwantiti”nin senfonik düzenlemesi, Sad Romance’in bonus şarkısı olarak karşımızda.