St. Vincent ile dersimiz rock tarihi

70’lerden ilham alan tematik albümü Daddy’s Home’u 2021’de yayımlayan St. Vincent, son dönemde çeşitli coverlar, prodüktörlük işleri ve farklı projelerle gündeme geliyor. Son numarası ise Audible Inc. ve Double Elvis ile güçlerini birleştirdiği bir podcast serisi.

Serinin ismi, temasını doğrudan açık ediyor: History Listen Rock. Rock müzik tarihinden dönüm noktaları, bu hareketi filizlendiren olaylar ve kahramanlara dair kapsamlı hikâyeleri St. Vincent’ın sunumuyla dinleyeceğiz. Türün evrimi için kilit olarak tabir edilen olaylar arasında Sex Pistols’ın lanetli ABD turnesi, Bad Brains’in hukuk mücadelesi ve Jimi Hendrix – Patti Smith ikilisinin yollarının kesişmesi gibi örnekler mevcut.

History Listen Rock hakkında konuşan St. Vincent, rock tarihine dalıp kimi favori müzisyenleri ve şarkılarını yeniden ziyaret etmekten keyif aldığını anlatmış. Bugüne dek yeterli ilgiyi görmediğini düşündüğü kimi isimlere de ışık tutacağının ipuçlarını veriyor ve ekliyor: “Tüm bu olayları bir araya getirdiğinizde tarihin kendini nasıl tekrar ettiğini ve jenerasyonlar boyu yankılandığını görebilirsiniz. Müziğin geçmiş ve şimdiyi, sanatçı ve sanatçıyı nasıl bağladığını da. Bu hikâyelerden bazıları kesinlikle vahşice!”

İlk bölümü 12 Ocak’ta yayımlanacak seri için 30 saniyelik bir St. Vincent ses kaydıyla hazırlanmış tanıtım klibi de hemen aşağıda.

St. Vincent, iki yıl önce de Audible ile Words + Music adlı bir seri için ortaklaşmıştı. Bir tür sesli günlük gibi kurgulanan seri buradan dinlenebilir.