“Star Wars” spin-off filmleri askıya alındı

Solo: A Star Wars Story ’nin bekleneni veremeyen gişe performansının ardından bir aksiyon alması beklenen Lucasfilm’in hamlesi gecikmedi. Uzun vadede çekilmesi beklenen Star Wars spin-off filmleri an itibariyle askıya alındı.

Disney ve Lucasfilm’in güçlerini birleştirmesinin ardından her yıla bir Star Wars filmi düşerken, birçok farklı mecrada söz konusu evrenin farklı kısımların keşfettiğimiz maceralar da piyasaya sürüldü. Bu konudaki rahatsızlığınıi dillendiren ve Lucasfilm’i bir anlamda uyaran serinin efsane oyuncularından Mark Hamill’in bu endişesinde ne denli haklı olduğu da kısa sürede ortaya çıktı.

Star Wars evreninden yayınlanan ilk spin-off film olan Rogue One: A Star Wars Story, bugüne dek karşımıza çok fazla çıkmamış olan bir ana karakter ve yeni bir solukla çıkmış ve Star Wars hayranlarından da övgüler toplamıştı. Serinin en popüler karakterlerinden Han Solo’nun ve dolaylı olarak da birçok farklı karakterin geçmişine odaklanan Solo: A Star Wars Story ise, hem gişe başarısızlığı hem de topladığı ağır eleştirilerle gündemi meşgul etti.

Bundan sonraki süreçte yalnızca orijinal serinin devam filmlerine odaklanma kararı alan Lucasfilm, uzun vadede çekilmesi planlanan Star Wars spin-off yapımlarını askıya aldığını açıklasa da kafalarda birtakım soru işaretleri mevcut. Bir süredir hazırlıkları devam eden ve yönetmenleri de açıklanmış olan iki spin-off filminin bu karardan etkilenip etkilenmeyeceğine dair somut bir açıklama gelmiş değil. Söz konusu filmleri de bir hatırlamakta fayda var. Star Wars filmlerinde Ewan McGregor’un canlandırdığı Obi-Wan Kenobi’yi konu edecek ve yönetmenliğini Stephen Daldry’nin üstlendiği filmin prodüksiyonu şu anda devam ediyor. Ayrıca Logan filminin yönetmeni James Mangold’un yöneteceği ve birçok Star Wars hayranının midesinde kelebekler uçmasına sebep olan Boba Fett spin-off’una dair de net bir karar açıklanmadı. Söz konusu iki filmin geleceğine dair önümüzdeki günlerde yeni haberler gelmesi olası.