“Star Wars: The Last Jedi”dan tarihi açılış

Star Wars serisinin geçtiğimiz cuma günü vizyona giren sekizinci filmi The Last Jedi, yakaladığı gişe başarısıyla da gündemde. Rian Johnson’ın yönettiği film, gişe hasılatıyla tüm zamanların en iyi açılış yapan filmlerinden biri oldu.

Filmin yayınlandığı hafta sonunun hasılatı göz önüne alınarak yapılan değerlendirmede Star Wars: The Last Jedi, açılış hafta sonunda 200 Milyon Dolar hasılatı geçme başarısı gösteren dördüncü film oldu. Daha önce bu başarıyı gösteren filmler Jurassic World, The Avengers ve Star Wars serisinin bir önceki filmi The Force Awakens olmuştu. Filmin ilk kez yayınlandığı 14 Aralık akşamından itibaren yalnızca ABD’de 220 Milyon Dolar hasılat elde eden The Last Jedi, tüm zamnların en yüksek gelirli ikinci açılışına imza atmış oldu. Bu alanda The Last Jedi‘ın önündeki film de 240 Milyon Dolar’ı geçen açılış hasılatıyla The Force Awakens. 

Yeni Star Wars filminin dünya genelinde yakaladığı gişe hasılatıysa ilk hafta sonu itibariyle 450 Milyon Dolar dolaylarında geziyor. Yine ilk hafta sonları göz önüne alındığında, The Force Awakens filmi, 2015 sonunda vizyona girdiği hafta sonu 529 Milyon Dolar hasılat yakalamıştı. Bu alanda iki Star Wars filminin de önünde olan başka bir yapım bulunuyor. Dünya genelinde ABD’den daha fazla ilgi gören The Fast & Furious serisinin son filmi The Fate & Furious, tam 541 Milyon Dolarlık açılış hafta sonuyla zirvede duruyor.

Yükleniyor...