Steve Albini bir kez daha dünya poker şampiyonu

Shellac ve Big Black üyesi; Nirvana, Pixies, PJ Harvey, OM, Ty Segall ve nicesinin efsane albümlerinin prodüktör ve ses teknisyeni Steve Albini, bir diğer büyük tutkusu pokerde de adını tarihe yazdırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu sona eren 2022 Dünya Poker Serisi’nde H.O.R.S.E. turnuvasında tam 773 yarışmacıyı geride bırakarak şampiyonluğa ulaştı Steve Albini.

H.O.R.S.E., yüksek bahisli masalarda ve turnuvalarda yaygın olarak oynanan, çok oyunlu bir poker şekli. Texas Hold’em, Razz, Yedi kart stud gibi çeşitli oyunları kapsıyor. 1970’ten bu yana düzenlenen Dünya Poker Serisi’nde 2002’den bu yana oynanmaya devam eden bir format. 

2018’de de aynı unvanı kazanan Albini’nin turnuvadaki performansını ve poker aşkını konu eden Albini Cashes In isimli kısa belgesel de bir sonraki yıl yayımlanmıştı. Bu seneki finallere 90’ların kült noise rock gruplarından Jack’O’Nuts’ın tişörtüyle katılan müzisyen, 196,089 dolarlık ödülün sahibi oldu. Şampiyonluğunun ardından organizasyonun resmî web sitesine röportaj veren Steve Albini, pokerin hayatının önemli bir parçası olduğunu ve poker oynarken kendini tamamen adayıp oyunu ciddiye aldığını anlatmış. “Katıldığım tek turnuva Dünya Poker Serisi. Chicago’da resmî olmayan nakit oyunları oynuyorum. Poker, geçim yollarımdan biri ama mesleğim değil.” diyor. İki şampiyonluğunun da şans eseri olduğu, yeneceğini asla tahmin etmediği profesyonellerle dolu masalardan beklenmedik zaferlerle kalktığı görüşünde Steve Albini.

Son Shellac albümü Dude Incredible’ı 2014’te yayımlayan Steve Albini, Chicago’daki meşhur stüdyosu Electric Audio’da onlarca müzisyen ve grubu ağırlamaya devam ediyor. Poker şampiyonluklarının ardından kendi müziğini yapmaya ne zaman dönecek, merakla bekliyoruz.