Steve Albini müzikteki problemi internetin çözdüğünü düşünüyor

Amerikalı noise rock grubu Shellac’ın kurucusu ve birçok kült albümün prodüktörü olan Steve Albini, 1994 yılında yazdığı Problems With Music makalesini 20 yıl sonra bir anlamda güncelledi. Albini’ye göre müzikle ilgili sıkıntılar, internet sayesinde müziğe kolay ulaşılmasıyla çözüldü.

Quartz’a konuşan Albini, müziği ücretsiz olarak kitlelerle paylaşabilmenin, punk rock’ın ortaya çıkmasının ardından hayatında yaşadığı en önemli müzikal olay olduğunu söylüyor. Thom Yorke ve David Byrne gibi müzisyenlerin internete karşı bir tutum içinde olmasına bir anlam veremediğine değinen Albini durumu şu benzetmeyle özetliyor:

”İnternetten müzik paylaşımı hakkında şikayetlerde bulunmak, arabaların atlardan daha hızlı gitmesine kızmaktan farksız.”

Albini, müzisyenlerin albümlerden ziyade konserlerden gelir elde ediyor olmasını da olumlu bir gelişme olarak yorumluyor. Bir dinleyicinin müzisyene en samimi ve en kestirme şekilde destek olmasının konserlere bilet almakla mümkün olduğunu düşünen Albini’nin Quartz’da yer alan röportajının tamamını buradan okuyabilirsiniz.