Studio Ghibli’den yeni yıl mesajı: “İki yeni film için çalışmalar devam ediyor”

Miyazakilerin sıklıkla birlikte çalıştığı dostları Vincent Maraval, 2019’un başında attığı Tweet’le heyecan yaratmıştı: “Baba oğul Miyazakilerin yeni projeler için işe koyulduğunu doğrulayabilirim. Studio Ghibli’den yayınlanacak iki yeni film için çalışmalar başladı ve çizimler i-na-nıl-maz! Yoğun duygular içindeyim.” 

Birkaç gün önce efsanevi animasyon stüdyosu Studio Ghibli yeni yıl mesajıyla bahsedilen iki film üzerinde çalışmaya devam ettiklerini duyurdu. İlk filmin, stüdyonun kurucularından Hayao Miyazaki’nin yöneteceği fantastik macera filmi Kimi-tachi wa Dō Ikiru ka (Nasıl Yaşayacaksınız?) olduğu biliniyordu. Ekim ayında Studio Ghibli yapımcısı Toshio Suzuki, üç buçuk yıllık üretim sürecinde filmin yalnızca yüzde 15’inin tamamlandığını ve Miyazaki’nin animasyonun her bir dakikasını yönettiğini açıklamıştı. Film, Genzaburō Yoshino’nun aynı adı taşıyan 1937 tarihli romanından uyarlanıyor.

Üzerinde çalışılan ikinci filmin Miyazaki’nin oğlu Gorō Miyazaki’nin imzasını taşıyacağı daha önce söylenmiş olsa da ayrıntılar gizemini korumayı sürdürüyor. 

Studio Ghibli ekibi 2020 mesajında  Nausicaä of the Valley of the Wind’ın kabuki sahne uyarlamasından ve yaklaşan Studio Ghibli tema parkından bahsetti ve geçtiğimiz yılın kötü bir yıl olmadığına değindi. Çalışmalarla ilgili açıklamaların ardından stüdyo “Japonya’da tayfunlar ve şiddetli yağmurlar gibi felaketler devam ediyor. Hasardan etkilenenlere içtenlikle geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor ve hayatlarının derhal yeniden inşasını diliyoruz” dedi.

Çin ay takvimine göre 2020 “fare” burcunun yılı. Studio Ghibli de buna istinaden “Fareler doğurganlıklarından dolayı bir refah sembolüdür ve aynı zamanda doğurganlık tanrısının melekleri olduğu söylenir. Umarım durgun toplumun ruh hali yenilenir ve bir yıllık umutlarımız olur” dileğinde bulundu.

Yazı: Mine Metin