Sufjan Stevens albümüne geri sayım “America” ile başladı

Eylülde yayımlanacak The Ascension isimli yeni albüm, 2015 çıkışlı Carrie & Lowelldan sonra Sufjan Stevens’ın ilk solo projesi. Şimdilik albümle ilgili paylaşılan detaylar kısıtlı olsa da heyecanlanmak için yeterli bilgiye sahibiz.

Asthmatic Kitty Records etiketli albüm, 15 şarkıdan oluşacak. Albümün ilk tadımlığı “America” ise 12 dakika 30 saniyelik protest bir şarkı. Yoğun elektronik katmanlar ve işlenmiş seslerle açılan parça, Sufjan Stevens’ın karakteristik vokal melodileriyle yükseliyor. Yoldaki albüm için geri sayımı tam anlamıyla başlatmak için, “America” hemen aşağıda.

5 yıllık solo albüm arası Stevens’ın bu süre zarfında sessiz kaldığı anlamına gelmiyor. Müzisyen bu aralıkta sayısız projede ve iş birliğinde boy gösterdi. 2017’de Planetarium’da Bryce Dessner, James McAlister’la; 2020 Mart’ında ise Apori’de Lowel Brams ile beraber çalıştı. Luca Guadagnino’nun yüksek tansiyonlu bir “ilk aşkı” anlatan hit filmi Call Me by Your Name için kaydettiği şarkılardan “Mystery of Love”ın da 2018’de Oscar adayı olduğunu unutmayalım.

Yazı: Can Özsoy